Ramazan Bayramında Edilecek Dualar

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 3 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Ramazan Bayramında Edilen Okunan Dua

  Bayram günlerinin de fazileti büyüktür. Kurban bayramının 1.2.3. günlerinden sonraki gecelere Kurban bayramı geceleri denir. Ramazan-ı şerifin son günü ile bayramın ilk günü arasındaki geceye de Ramazan bayramı gecesi denir.

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Ramazan ve Kurban bayramının gecelerini ihya eden kimsenin kalbi, kalblerin öldüğü gün ölmez.) [İbni Mace, Taberani]

  (Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tevbe reddolmaz. Ramazan ve Kurban Bayramı'nın birinci geceleri, Berat Gecesi ve Arefe Gecesi.) [İsfehani]

  (Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı gecesi.) [İbni Asakir]

  Ya İlahi,

  Bu bayram sabahı rahmetin sağnak sağnak yağdığı bu sabah senin kapına, boyun bükerek, duayı müminin en samimi ibadeti bilerek, sığınılacak tek kapının Senin kapın olduğunu bilerek geldik Ya rabbi!

  Yalnız sana inanıyor ve yalnız senden yardım diliyoruz! Sen SEMİ'sin, duamızı işitensin! Sen BASİR'sin, bizleri gören ve gözetensin!

  Kapına geldik bu Bu bayram sabahı beytullahı dolduran müminlerle birlikte el açtık, dualarımızın kabulu için vesile kıldık, Bu aciz ellerimizi kudretinle tut boş çevirme Ya Rabbi!

  Ya Rabbi; Bu bayram sabahında Kâbe'de, tavafta olup, gönlü seninle olanların, Mültezemde yaşlı gözlerle sana sığınanların, Ravza'da Yeşil Kubbe önünde rasulunun huzurunda sana el açanların dualarına kat dualarımızı! Ve kabul eyle Yarabbi!

  Ey Âlemlerin Sultanı ve her şeyin sahibi olan Allahım;

  Sen koru bizleri. Varlığın şerrinden, azdırmasından sana sığınırız. Bizleri verdiğin dünya nimetlerini senin yolunda harcamaktan zevk alan kullarından eyle Ya Rabbi!

  Yediğinin, giydiğinin ve elinle verdiğinin sahibisin, gerisi mirasçınındır diyen Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)'in yolunun yolcularından olmayı nasib eyle Ya Rabbi

  Amin.
   


Sayfayı Paylaş