Ramazan Bayramı için Yapılan Hazırlıklar

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 7 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Ramazan bayramı için yapılan hazırlıkları kısaca yazacak olursak;

  Ülkemizde dini bayramlarımızın çok özel ve manevi değeri vardır. Bayramdan yaklaşık bir hafta on gün önce hazırlıklar başlar. Evlerde köşe bucak her yer temizlenir. Ayrıca bayram için hazırlanması gereken yiyeceklerin hazırlığına başlanılarak tatlılar yapılır, yaprak sarmaları yapılır. Özellikle Ramazan bayramı için çok özel yemekler hazırlanır. Bir ay boyunca oruç tutan insanların adeta midelerine de bayram gelir.

  Bu arada da Bayram alışverişlerine de çıkılarak çocuklara bayramlık yeni kıyafetler alınır. Büyüklere ve gidilecek eşe dosta hediyeler alınır bu hediye kısmı bütçelerimizi biraz zorlasa da bizler için çok güzel ve kıymetlidir. turkeyarena. Bayram özellikle hanımlar için çok önemlidir mutfaktaki hazırlıklar koca koca tepsiler de hazırlanan tatlılar baklavalar pişirilerek tatlı yorgunluklar da yaşanmaz değil. Bayram gününe kadar yapılan bu hazırlıklar böyle devam eder. Nedeni bilinmez ama ne kadar yapılırsa yapılsın bitmek bilmez adeta. Bayramların bir güzelliğide burada olsa gerek insanların içinde tatlı bir telaş hoş bir heyecan vardır herzaman. Bayram arefesinde mezarlıklar ziyaret edilir meftalar yad edilir ruhları şenlendirilir. Ölmüşlerimize Kuranı kerim okunur dua edilir. Arefe gecesi yapılması gereken son hazırlıklar yapılır ve Bayram sabahına hazır bir şekilde beklenmeye başlansa da ramazanın son gecesi uyku tutmaz kimseyi ve kolay kolay sabah olmaz o gün ve gerisi malum..

  Ramazan Bayramı gibi değerli bayramlar milletçe beraberliğin korunması için oldukça önemli bayramlardır. Aileler, büyükler ve küçükler bu bayram için hazırlıklar yaparak, bayramı en iyi şekilde karşılamaya çalışır.
   


Sayfayı Paylaş