Rahim Sarkması Belirtileri, Nedenleri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 23 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Rahim Sarkması Belirtileri, Nedenleri
  Nedenleri
  Gebelik ve iri bebek ya da zor doğumun yol açtığı doğum travmaları, rahmi destekleyen alt karın tabanındaki kas ve bağların gerilip, zayıflamasında en önemli faktördür. Yaş ilerlemesiyle birlikte kas kuvvetinin azalması ve menapoz sonrası estrojen azalması da rahim sarkmasına katkıda bulunmaktadır. Çok nadir durumlarda da alt karın bölgesindeki tümörler, rahim sarkmasına sebep olabilmektedir. Genetik faktörler de rol oynamakta, Kuzey Avrupa ülkelerinde rahim sarkmasına Asya ve Afrika ülkelerinden daha sık rastlanmaktadır.

  Belirtileri
  Rahim sarkması tek başına olduğunda kadının özellikle ayakta durduğunda, öksürdüğünde, hapşırdığında ve ıkındığında ağrı ve alt bölgede dolgunluk hissetmesine neden olur. Çok ileri durumlarda sarkma rahimin vajinadan tümüyle dışarı çıkmasıyla sonuçlanır. Nispeten ender olarak görülen bu durumda kadın parmaklarıyla organları tekrar vajina içerisine ittirse dahi bir süre sonra organlar tekrar geri çıkar.

  İdrar torbası sarkması ileri durumlarda idrar torbası ile uretra adı verilen idrarı torbadan dış ortama ileten boru arasında olması gereken açının bozulmasına ve böylece idrar kaçırma şikayetinin ortaya çıkmasına neden olur.

  İdrar kaçırma sorunu en hafif haliyle yalnızca öksürme durumunda ortaya çıkar. Sarkmanın şiddetinin artmasıyla birlikte gülme, ayakta durma gibi durumlarda da idrar kaçırma sorunu ortaya çıkar. En ileri ve oldukça ender görülen durumlarda idrar hiç tutulamaz ve idrar torbasına gelen idrar burada depolanmadan direkt olarak dışarı boşalır.

  Rektum sarkması çoğu durumda özel bir sorun yaratmamakla birlikte kabızlık sorunu yaşanmasına neden olabilir.

  Genital organlarda sarkma sorunu yaşayan kadınların diğer bir sorunu da zor doğumlarda ortaya çıkan yırtıkların vajina girişini genişletmiş olmasıdır. Bu durum kadının eşiyle cinsel yaşamda sorunlar yaşamasına neden olabilir.

  Genital organ sarkmaları ender olarak tek başlarına görülürler. Sıklıkla rahim sarkması, idrar torbası sarkması ve rektum sarkması beraberce görülür.
   


Sayfayı Paylaş