Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Bulaşır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 20 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Bulaşır
  100′den fazla çeşidi bulunan HPV virüsü, sadece kadınları değil erkekleri de etkiliyor. Kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olan bu virüs, erkekleri hem eşlerinden hem de sağlıklarından ediyor.

  HPV ‘Human Papilloma Virüs’, yani ‘insan siğil virüsü’nün baş harflerinden meydana gelmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi bu, bir virüs ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. İnsan siğil virüsü şu an ki, bilgimize göre cinsel ilişki veya apış arası diye adlandırılan bölgenin diğer bir kişinin aynı bölgesine temasıyla bulaşan bir hastalıktır. Nadiren de bu virüsü taşıyan, vajinasında ve vulvasında siğili olan annelerden doğan bebeklerde de görülebilmektedir.

  Temasla bulaşıyor
  İnsan siğil virüsünün şimdiye kadar 100′den çok çeşidi tanımlanmıştır. Bu çeşitlerin özellikle 5 ve 6′ncı çeşidi insanlarda sıklıkla görülür ve siğillere yol açar. Bu virüs ellerde, parmaklarda, ayaklarda siğil yapan diğer siğillerden farklıdır. Cinsel yolla bulaştığını söylediğimiz bu virüs tam bir cinsel ilişki olmasa bile, bu virüsü içeren bir apış arası bölgesinin diğer bir kişinin aynı bölgesine temasıyla ciltten cilde geçebilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş