Rahim Ağzı Kanseri Erkeklere Bulaşırmı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 20 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Rahim Ağzı Kanseri Erkeklere Bulaşırmı
  rahim ağzı kanseri erkeklere bulaşırmı, rahim kanseri erkeğe bulaşırmı

  Rahim Ağzı Kanseri Erkeklere Bulaşırmı
  'Human Papilloma Virüs' (HPV); insanlara genellikle cinsel yolla bulaşan, genital bölgede siğil ya da rahim ağzında kanser yapabilen bir mikroptur. Düşük ve yüksek riskli olmak üzere iki tipinden bahsedilir. Düşük riskli olanı ile daha çok cinsel bölgede siğiller oluşur. Düşük riskli virüs ile erkeklerde ortaya çıkan genital bölge siğilleri, kadınlardakiyle aynıdır ve tedavisi de farklılık göstermez. Eğer bağışıklığı çok güçlü ise kendisinde belirtiler ortaya çıkmadan kalabilir, fakat bu haliyle başkalarına hastalığı bulaştırabilecek durumdadır. Fakat sizin sorunuzdan asıl anladığım, kanser yapma riski olan virüs bulaşmış kadınların eşlerine ne olacağı? Şimdi olasılıklara göz atalım;

  * Bu durumda olan bir erkek yüzde 99 hatta daha yüksek oranda taşıyıcı olacaktır. Bu da, kendisinde hiçbir belirti bulunmazken başkalarına hastalığı bulaştırabileceği anlmına gelir.

  * Birkaç vaka da olsa penis derisinde kanser benzeri değişikliklerin olabileceği bildirilmiştir. Taşıyıcılık kişiye bir zarar vermemekle birlikte, durumlarından habersiz erkekler yüzünde cinsel yolla çevreye yayılmaktadır. Penis derisi örnek almak için çok kalın olduğundan ve alınan örnekler yanlış olarak negatif çıktığından, ne yazık ki sağlıklı bir tanı yöntemi yoktur.
   


Sayfayı Paylaş