Radyonun Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 28 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Radyonun olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir
  Radyonun Olumlu Ve Olumsuz Yönleri, Radyonun Olumsuz Etkileri, Radyonun olumlu yönleri nelerdir, radyonun olumlu nitelikleri

  Radyonun Olumlu Yönleri

  Hızlı iletişim ve haber aracıdır. Geniş kitlelere hemen ulaşır.

  Radyo ses dalgalarını elektrik dalgaları haline çevirir; ya da elektrik dalgalarını atmosferden derleyerek ses dalgaları haline koyar. Bu bakımdan, a - verici radyo, b - alıcı radyo olmak üzere iki çeşit makineden meydana gelmiştir.

  Radyo vericilerinde sönümsüz yüksek frekanslı titreşimli akımlar kullanılır.

  Radyo yayımlarında kullanılan sönümsüz yüksek frekanslı titreşimli akımların verdiği elektromagnetik dalgalar ses titreşimleri için taşıyıcı dalga vazifesini görürler. Bu taşıyıcı dalga, verici radyo istasyonunda mikrofon vasıtasıyla değişime uğrar. Bunun için önemsiz titreşimli akım devresine eden bir mikrofon karşısında ses meydana gelir.

  Ses titreşimlerine uyarak değişen mikrofon akımı, sönümsüz yüksek frekanslı titreşimli akımın sabitgenliğini değiştirir. Radyo alıcıma antenine gelmiş olan değişime uğramış elektromagnetik dalgalar, alicinin devresinde yüksek frekanslı titreşimli akım meydana getirir. Bu akım dedektör aracıyla bir yönlü akım haline geçer.

  Yayımlanan ses titreşimlerine göre değişen bu akım, kulaklığın levhasını titreştirir. Bu titreşimlerin genlikleri radyo alıcısının kulağımdan akım genel olarak çok zayıf olduğundan, bu akımı şiddetlendirmek için kulaklık yerine radyo alıcılarında hoparlör kullanılır.

  Bu medya aracı ile hedef kitleye ulaşmak çok kolaydır Çünkü farklı sosyal ve kültürel gruptaki insanlar, değişik zamanlarda farklı radyo istasyonlarını ve farklı programları dinlerler

  Kısa bir zamanda radyo reklamları hazırlanabilir

  Maliyet açısından radyo en ucuz tanıtım aracı sayılır Radyo firmalar için ekonomik bir mecradır.

  Bu medya aracının yayınlarının her yerden ve günün her saatinde dinlenebilir olması, en önemli avantajlarından biridir

  Programda spotu, metni değiştirmek kısa sürede gerçekleşir Kısa bir zaman diliminde istenilen değişiklik yapılabilir Radyo reklamlarının spot şeklinde hazırlanması ve yayınlanması çok hızlı olan bir medya aracıdır Bu sayede firmalar daima güncelliklerini koruyabilirler

  Radyo, diğer mecralar ile ulaşılan kitleyi genişletmek amacıyla kullanılabilir Böylece az bir bütçe ile bilinirlik artırılabilir

  Prime Time” denilen insanların trafikte yoğun olarak bulunduğu zamanda sadece radyo insanlara ulaşabilmektedir

  Radyonun Olumsuz Yönleri

  Bugünkü radyo alıcıları, radyo yayınlarını yapan istasyonların dinlenmesi için gerekli bütün elemaları oldukça küçük bir hacim içinde toplamışlardır.

  Radyonun yalnızca kulağa hitap etmesi; hem görsel hemde işitsel organlarımıza hitap eden televizyonun gerisinde kalmasına neden olmuştur.

  Arabada, ya da evde radyo daha çok arka plan mecrası olarak kalmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş