Radyonun Bulunuş Hikayesi

Konusu 'Tarih Sahnesi' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 16 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Radyonun İcadı ve Hikayesi
  Radyo'nun Öyküsü, Radyo Nasıl Bulunmuştur

  İtalyanın Bologna kentinde 1874 yılında Guglielmo Markoni adı konulan bir çocuk doğdu. Babası zengin, arazi sahibi bir adamdı, çocuğun okulda vakit kaybetmemesi ve ziyan olmaması için özel derslerle onu eğitti. Üniversitelerdeki bazı dersleri de dinleyen Marconi Hertz'den etkilenerek onun osilatörüne benzer bir alet yaptı, daha sonra buna anten uyguladı ve 3 metre ilerideki zili çaldırmayı başardı. Bu uzaklık yeterli değildi, Marconi koherer aygıtını geliştirdi ve anten kullanarak 3 km uzaklığa erişti. İtalyan yetkili makamları Marconiye ilgi göstermeyince, İngiltere'ye gitti, 1896 yılında İngiltere'de bir gümrük memuru Marconi'nin 'Marconifon'unu casusluk aygıtı sanarak parçaladı (not: bu olayların aynısı 80 yıl sonra ülkemizde de olmuştur.) Marconi İngiltere'de cihazını geliştirdi patentini aldı. 1897 yılında kendi şirketi olan 'Wireless telegraph and signal co.'yu kurdu. Gelişmiş cihazları sayesinde İngiltere ile Fransa arasında mors sinyalleri gönderdi, 1902 de de Atlantik ötesine … yani S harfi ile oluşan sinyali göndermeyi başardı.

  Marconi çalışa dursun 1904 yılında John A. Fleming diyot lambayı keşfetti. 24 Aralık 1906 günü Prof. Reginald Aubrey Fessenden ilk radyo yayınını Massachussets kentindeki 'National Electric Signalling Co.'ya ait 140 metre yüksekliğindeki bir radyo anteni vasıtası ile yaptı ve ilk kez 'Oh, kutsal gece' adlı parça yayınlandı. Artık radyo gelişiyor ve yayılıyordu.

  1907 yılında De Forest triyot lambayı buldu. Artık radyonun gücü artmıştı. De Forest kendi kurduğu 'De Forest Radyo Telephone Co.' şirketi ile ilk düzenli radyo yayınına başladı. De Forest'in şirketi 1910 yılında halk için radyo alıcıları yapıyor ve satıyordu gerçi alanlar takım halinde bu radyoları kurmak için uğraşıyorlardı ama olsundu? Westinghouse Co. ilk tek parça radyoyu üretti ve bunu alanlar yalnızca Frank Conrad'ın Pittsburgh 8XK istasyonunu dinleyebiliyorlardı. Fiyatı 10 dolardan satışa çıkan bu radyolar piyasaya çıktığında ‘Harika Alıcılar ‘ diye reklamları yapılıyordu. İngiltere'de tek parça alıcılar Marconi şirketi tarafından 1922 yılının yazında üretildi, sonbaharda BBC yayına geçti. Marconi'nin 3 model olarak piyasaya sürdüğü alıcılar. (Marconiphon Crystal Junior ) (Marconiphon V 1) ve (Marconiphon V 2) idi.
   


Sayfayı Paylaş