Radon Nedir, Radon Elementinin Özellikleri

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 27 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Radon Hakkında Bilgi

  Sembolü: Rn
  Atom Numarası: 86
  Atom Ağırlığı: 222
  Elemet serisi: Asal Gaz
  Periyodik Cetveldeki Yeri:
  Maddenin Hali: Gaz
  Görünümü: Renksiz

  Radon, periyodik cetvelin 8A grubunda, soy gazlar arasında yer alır. Radyumun radyoaktif bozulmasıyla oluşur. Renksiz, kokusuz, tatsız ağır bir gazdır.

  226Ra → 222Rn + 4He

  Radonun Tarihçesi:
  1898′de Rutherford ve Owens, radyoaktif maddelerin ışınımlarla birlikte bir de gaz yaydığının farkına vardılar. Radyoaktif toryum serisinde bulunduğu için bir gaza toryum emanasyonu yada kısaca emanasyon daha sonra da toron adı verildi. 1900′de Dorn radyum emanasyonunu radon, kısa bir süre sonra da Giesel ile Debiern, aktinyum emanasyonuna aktinon adını verdiler. 1908′de Ramsay ve Gray, elementi arı durumda elde ettiler ve Latince ışıyan anlmına gelen nitens sözcüğünden türettikleri niton adını verdiler. Ardından elementin özgül kütlesini belirleyerek bilinen en ağır gaz olduğunu ortaya çıkardılar. 1923′den sonra, alfa ışımasıyla radyumdan oluştuğu göz önüne alınarak radon adı verildi.

  Radon, hidrojen ve oksijenle karışım halinde bulunan radyum tuzunun suyla işlenmesinden elde edilir ve boru yardımıyla sıvı hava içinden geçirilerek karışımdan ayrılır. -62 derecede kaynayan radon, -190 derecedeki sıvı havadan geçerken sıvılaşır ve boru içinde toplanır. Oda sıcaklığında renksiz bir gaz olup, donma noktasının altına kadar soğutulursa parlak bir flöresans gösterir. Bu flöresans, sıcaklık düşürüldükçe sarı, daha da düşürüldükçe turuncu-kırmızı bir renk alır. Tüp içinde dokulara yerleştirilen radon, yaydığı alfa ışınlarıyla kanserli hücreleri yok eder. Oluşan Polonyum 218, katı olduğu için tüp çeperine yapışarak dokulara yayılmaz. Öteki radyoaktif maddeler gibi radonun da dikkatli kullanılması gerekir. Özellikle solunumla vücuda girmesi tehlikelidir. Radyum, toryum yada aktinyum bulunan depolarda bu elementlerden oluşan radonu uzaklaştırmak için iyi bir havalandırma uygulaması bulunması gerekir.
   


Sayfayı Paylaş