Puantilizm - Noktacılık Resim Yapma Teknikleri

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 7 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Noktacılık (Puantilizm) Resim
  Puantilizm Sanatı, Noktacılık Sanatı, puantilizm nedir, puantilizm hakkında bilgi

  Paul Victor Jules Signac, Fransız neo-empresyonist ressam. Georges Seurat ile beraber puantilist (noktacı) stili geliştirmiştir.

  Noktacılık (Resim Teknikleri)
  Noktacılık veya puantilizm, 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarında Fransız yeni izlenimciresim tekniğidir. Bu teknikle yapılan resimlerde, çok sayıda ufak temel renk noktası, birbiriyle karıştırılmadan bir araya getirilerek izleyicinin gözünde çeşitli ara renklerin illüzyonu oluşturulur.

  Puantilizm, insan gözünün, birbirine yakın duran ufak renk noktalarını birleşik görmesi esasına dayanır. Bu tekniği başarıyla kullanabilmek, renk teorisi konusunda iyi bir eğitim gerektirir. Puantilizm (Fr. pointillisme) kelimesi ilk olarak 1880'lerde bu teknikle alay eden sanat eleştirmenleri tarafından kullanılmış olsa da, bugün küçümseme anlamı içermez.

  Puantilizm tekniğini başarıyla kullanan ressamlar arasında Georges Seurat, Paul Signac, Camille Pissarro ve Henri-Edmond Cross sayılabilir.

  Günümüzün televizyon ve bilgisayar ekranlarının çalışma prensibi de aslında puantilisttir, çünkü bu cihazlarda çok sayıda küçük kırmızı, yeşil ve mavi nokta bir araya getirilerek geniş bir renk paleti yaratılır.

  Noktalama sanatı (puantilizm) eserleri resimleri

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  noktacılık puantilizm ufak renk noktasıyla resim yapma
   


Sayfayı Paylaş