Psikotik Bozukluk Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Konusu 'Psikiyatri' forumundadır ve elif tarafından 21 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Psikotik Bozukluk Belirtileri ve Tedavisi

  Psikotik bozukluklar, kısaca kişinin gerçekle bağlantısının kaybolmasıdır. Akıl hastalıklarında duygu ve düşünce bozuklukları vardır. Bilindiği gibi düşünme, nesneler yerine onların simgeleri kullanılarak yapılan zihinsel bir işlev ve sorunlara çözüm arama biçimidir. Düşünmede soyutlama, karşılaştırma, kavramlar oluşturma, yargılama, sonuç çıkarma süreçleri vardır. Düşünce bozuklukları, simgelerin kavramlara bağlanması, düşüncenin oluşması ve içeriği alanlarında ortaya çıkar. Düşüncenin oluşması ve içeriği bozulunca gerçekle düşünce arasında bağlanu kalmaz. Başka bir deyişle gerçek dışı düşünce biçimi ortaya çıkar. Bu tür düşünce biçiminde, düşünceyi oluşturan soyutlama, karşılaştırma gibi bütün süreçler bozulur. Kısaca, düşünceler mantık kurallarına uymaz, akıl dışıdır. Akıl hastaları çevreye, topluma uyum sağlayamazlar. Kendi yarattıkları "hasta" dünyalarında başkalarına yabancı olarak yaşarlar.

  Psikotik Bozukluklar Psikozlar

  Diğer psikotik bozukluklar psikozlar: Şizofreni ile paranoid bozukluklar arasında dalgalanma gösteren; ne şizofreni ne de tam paranoid teşhisi konamayan diğer psikoz vakaları dört ayrı grupta incelenir.

  a)Şizofreniform Bozukluk:Belirtileri şizofreniyi andırmakla beraber; aniden başlayan ve altı ayını doldurmadan iyileşen psikoz vakaları.

  b)Kısa Reaktif Psikoz: En az birkaç saat, en fazla iki hafta devam eden; kişinin hastalık öncesi normal mizacına dönmesi ile neticelenen kısa psikoz vakaları.

  c)Şizoaffektif Bozukluk: Manik ve depresif türde hissetme bozuklukları ile ile şizofrenide rastlanan hezeyan veya varsanılardan birkaçını karışık olarak gösteren psikoz vakalardır.

  İntihar fikirleri ve teşebbüsleri ağırlıktadır. Nöbetler şeklinde geldiği gibi, daimi olan vakalar da vardır.

  d)Atipik Psikoz: Yukarıdan beri sayılan sınıflardan herhangi birine dahil edilemeyen karışık ve sınırları belli olmayan psikoz vakalarıdır.

  Doğum sonrasında ve aybaşlarında görülen geçici psikoz işaretleri birer atipik psikoz vakası sayılır.
   


 2. Misafir Guest

  Geceleri uyuyamiyorum. Herseyi kafama takiyorum. Aniden sinirlilik halleri gosteriyorum. Herseye cok takintiliyim. Asiri derecede sinirleniyorum.Yakinlarimin soylediklerini birden algilayamiyorum. Hayal kuruyorum. Durduk yere evde dolasiyorum
   
 3. Misafir Guest

  Merhaba. benim eşim uzun zamandan bu yana kontrolsüz olarak antidepresan kullanıyor ve 5-6 ay önce ben artık düzeldim diyerek kendi kendine bıraktı ilaçları. 6 aydır bana cehennem hayatı yaşatıyor hergün kavga, tartışma. ben bıktım artık.boşanmak istiyorum. ona bunu söylediğimde daha da saldırgan oluyor. sözlü, yazılı, fiziksel şiddetin her türlüsünü gördüm ondan. kendini değersiz hissediyor, aşağılık kompleksi var, kendini beğenmiyor ve bütün sinirini benden çıkartıyor...davranış bozukluğu var...
   
 4. Misafir Guest

  Merhaba ben askerde hastalandim askerden once panik atak vardi askere gittim acemi birligini bitirdim sonra askerligi tamamen bitirmedim gata askeri hastanesinde yattim hastaligim sizofreni oldu sonra kasimpasa askeri hastanesinde yattim askerlikten muaf edildim sonra ilaclar hep degisti en son bakirkoyde yattim her ay bakirkoye gidip kan veriyorum halen iyi degilim sacma sapan seyler aklima geliyor ne yapacagimi bilmiyorum
   
 5. Çiğdem can Guest

  Geceleri uyuyamıyorum. Her şeyi kafama takıyorum. Aniden sinirlilik halleri gösteriyorum. Her şeye çok takıntılıyım. Aşırı derecede sinirleniyorum. Yakınlarımın söylediklerini birden algılayamıyorum. Hayal kuruyorum. Durduk yere evde dolaşıyorum. Yukarıdaki bir arkadaş yazmış benzer sorunlar bende de var.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 19 Kasım 2016
 6. Koray madak Guest

  Arkadaşlardaki durumu okudum ve iyileşeceklerini umuyorum. Çoğu hastadan çok daha iyi olduklarından eminim çünkü anormal düşünceleri ve zamansız zihinsel dalgalanmaları gayet iyi farkediyorlar ve bir şeylerin ters gittiyini gayet iyi farketmişler. Aslında en zor olan psikolojik hastalık, hasta olduğu halde benim bir şeyim yok deyip ailesinin zoruyla hastaneye götürülen ve kendini ifade edemeyendir.
   

Sayfayı Paylaş