Pseudotropheus Crabro (Eşekarısı cichlid)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 3 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Pseudotropheus Crabro (Eşekarısı cichlid)
  Latince Adı: Pseudotropheus crabro (Eşekarısı cichlid)

  Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün endemik bir türüdür.Kayalık dip bölgelerde yaşarlar.

  Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçuldur. Doymak bilmez bir iştaha sahiptir. Nerede ise her şeyi yer denebilir.Bu nedenle çok hızlı bir büyüme gösterir. Fakat bağırsak ve sindirim sistemi hastalıklarına dayanıksızdır. Bitkisel ağırlıklı beslenmeli ve yoğun hayvansal beslenmeden kaçınılmalıdır. Doğal ortamlarında kedi balıklarından parazit temizleyerek de beslenir.

  Davranış Biçimi: Agresif.

  Kendi Türlerine Davranışı: Agresif.

  Yüzme Seviyesi: Daha çok dipte yaşarlar, karanlık kovukları severler.

  Cinsiyet Ayrımı: Dişiler bal arısı gibi sarı renkte ve siyah şeritleri var.Erkekler ise belli belirsiz ve daha koyu bir renkte olmaları ile rahatlıkla ayırt edilebilir.

  Üreme: Dişiler yumurtaları 17 ila 21 gün ağızda kuluçka yapar. Bir seferde 20 ile 60 yavru verebilir. Sık aralıklarla beslenir ve su değişimleri uygulanırsa yavrular çok hızlı büyürler.

  Sıcaklık: 25-28°C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkeklerde 15cm. Dişilerde : 13cm.

  En Az Akvaryum Hacmi: 200lt.

  Su Sertliği: Sert

  pH: 7.8 – 8.6 (optimum 8.1)

  Zorluk Seviyesi: 1

  Genel Yorum: İyi filtre edilen geniş hacimli tanklarda beslenmelidir. Agresif bir tür olduğundan karma tanklar için önerilmez. Karma düşünülecek ise minimum 350-400lt. tank seçilmeli ve aynı mizaçta türlerle beslenmelidir.

  Malavi balıkları içinde zaman zaman ithal edilip yaygınlaşan, daha sonra unutulup yokolan türlerdendir. Yeni başlayanlar ve küçük hacimli akvaryum sahipleri için uygun bir balık değildir. Çok iştahlı, yavruyken renkli ve barışçıl olması nedeniyle hobiye yeni başlayanlar tarafından tercih edilirler. Ancak zaman geçince bu balıklar akvaryumun en büyük ve baskın balığı haline gelirler. Müdahale edilmezse genelde akvaryumda son kalan balık olur ve bir şekilde akvaryumdan uzaklaştırılırlar.

  [​IMG]

  Türlere özgü bilgiler ülkemizde yeterince önemsenmemektedir ve genellikle uygun şartlar sağlanmadan balık alınmaktadır.turkeyarena.com Bu nedenle Crabro gibi türler yaşanan kötü tecrübeler sonrası kara listeye alınırlar.

  Diğer sert karakterli ve çok büyüyen çiklitler gibi Crabro da büyük bir akvaryuma (en az 300 litre) ve bol saklanma alanına ihtiyaç duyar. N.Livingstone, N.Venustus gibi sert balıklarla yapılacak bir karmada kendine yer bulabilir.

  Dişileri, yavrularda görülen sarı-kahve renkleri korurken, erkekler siyaha dönerler ve özellikle kur dönemlerinde tanınmayacak derecede renk değişimine uğrarlar.

  Beslenmeleri çok özel bir önem taşımaz ancak çok iştahlı olan bu balık aşırı hayvansal protein yüklenmesi durumunda Malawi Bloat'a kolay yakalanabiliyor. Bunu engellemek için bitkisel yemleri de öğünlere eklemek gerekir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş