Protein Sentezi Konu Anlatımı

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 11 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Protein Sentezi Konu Anlatımı
  Polipeptidleri oluşturmak için aminoasitlerin bağlanmasıdır. Bu işlem ribozomlarda yer almaktadır. Ribozomların fonksiyonu, küçük alt ünite vasıtasıyla mRNAya bağlanmak, tRNA'da karşılık gelen antikodonlarla eşleşen ve tanınan kodonlardan oluşan mesajları tutmaktır. Ribozom, peptid bağıyla bağlanan amino asitlerin tRNA larını birleştirir. Bağ oluştuğu zaman ribozom mesaj boyunca devamlı hareket eder. tRNA tekrar kullanılmak üzere serbest bırakılır. tRNA ile beraber hareket eden amino asit sağ taraftan ribosoma gelir ve sol taraftan gider iken amino asiti peptid bağıyla bağlar ve serbest kalır. mRNA molekülü ribosomların bu hareketi ile aşağıya çekilirken saniyede 15 amino asit bağlar. mRNA kodon ve tRNA antikodonları arasında eşleşen bazların karşılaştırmalı yapısı, alınan DNA dizilişinin kopyasının mRNA daki mesajı tam olarak deşifre edip, polipeptid ürününde aminoasitlerin doğru dizilişine çevirir.

  Polipeptid zinciri genellikle methionin amino asidiyle başlar. Bu amino asit DNA'da triplet TAC tarafından kodlanır. mRNA'da AUG kodonu için transkripsiyon olur ve antikodonlu tRNA tarafından tanınır. Bir polipeptidin uzunluğu yaklaşık 333 aminoasittir. Bu diziliş, ribozomlarda üç özel stop sinyali olan UAA, UGA ya da UAG olduğu zaman tamamlanır. Kodonlarıyla eşleşen tRNA'lar aminoasit taşımazlar.

  mRNA 'nın baz dizilişinde kopyalanan bilgi translasyon olarak bilinen polipeptid zincirininde aminoasit dizilişi üretmek üzere kullanılır. Polipeptid sentez edildiğinde ribozomlar uzaklaşır ve sitoplazmada serbest kalır. Daha sonra translasyonal modifikasyon adı verilen ve diğer peptidlerle birleşme ya da katlanma şeklinde fonksiyonal proteini oluşturur.

  mRNA'nın translasyonunu gösteren elektron mikrofotoğrafında ribozomların uzun zincirleri görülmektedir. mRNA ipliğinin devamlı olarak ribozomlarla translasyon olduğu düşünülüyor. Amino asit peptid bağlarıyla bağlanır bağlanmaz tRNA'lar serbest bırakılır mRNA ipliğini başı serbest bırakılır ve diğer bir ribozom tarafından kullanılır. Bu ikincisi başlangıç ipliği boyunda hareket eder ve tekrar serbest kalır.turkeyarena.net Üçüncü bir ribozom devreye girer. Bir çok polipeptid birbirine benzer olup aynı zamanda bir mRNA molekülünden sentez edilebilir.
   


Sayfayı Paylaş