Projeksiyonlar Nedir? Başlıca Projeksiyon Türleri Nelerdir?

Konusu 'Etüt Merkezi' forumundadır ve Nysa tarafından 14 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Gnomonik harita projeksiyonu ya da merkezi projeksiyon, küre üzerindeki tüm büyük dairelerin izdüşümlerini düz çizgiler gibi görüntüleyen harita projeksiyonudur. Gnomonik harita üzerinde iki uç nokta arasındaki çizgi bu segmentlerin arasındaki en kısa yolu gösterir. Projeksiyon merkezi referans kürenin merkezidir. Projeksiyonun bu özelliğinden dolayı ortodromların izdüşümleri doğru şeklindedir. Alan, uzunluk veya açı koruma amacı yoktur.

  Projeksiyonlar Küresel bir yüzeye sahip olan Dünya’nın şekli bir düzlem üzerine aktarılırken kara ve denizlerin boyutlarında bozulmalar gerçekleşir. Bu bozulmaları azaltmak için farklı harita çizim yöntemleri gelişmiştir. Bu yöntemlere projeksiyon denilir. Harita projeksiyonları, paralel ve meridyen ağlarının düzleme aktarılma biçimini ifade eder.

  Başlıca projeksiyon türleri şunlardır;

  1. Silindirik projeksiyon yöntemiyle çizilen haritalarda yeryüzü, bir silindirin açılımı şeklinde çizilir. Meridyenlerin birbirine paralel olarak çizildiği bu yöntemle çizilen haritalarda Ekvator çevresinde bozulmalar az olurken kutup çevrelerinde bozulma fazla olur. Mesela Avrupa kıtasının yaklaşık beşte biri kadar bir alana sahip olan Grönland Adası, yaklaşık Avrupa kıtası kadar gösterilmektedir.

  [​IMG]

  2. Konik projeksiyon yöntemiyle çizilen haritalarda orta enlemlerde bulunan ülkelerde bozulma daha az olmaktadır. Mesela Türkiye'de , konik projeksiyonla çizilen haritalarda daha az hatalı gösterilir.

  [​IMG]

  3. Düzlem projeksiyon yönteminde yeryüzünün görünümü, kutuplara teğet geçen bir düzlem üzerine aktarılır. Bu yöntemle çizilen haritalarda kutuplarda ve buralara yakın yerlerde bozulma az iken kutuplardan uzaklaştıkça bozulma fazlalaşır.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş