Programı İzlemek için Durum Tablosu Kullanmak

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 23 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Durum tablosu (status chart) S7-200 programınızıçalıştırırken on-line olarak proses değişkenlerini izlemenizi ve değiştirmenizi sağlar. Girişlerin, çıkışların ve diğer değişkenlerin anlık değerlerini izleyebilir, bazılarının değerlerini değiştirebilir veya forse edebilirsiniz (sizin istediğiniz bir değere zorlayabilirsiniz).


  Programınızın değişik kısımlarından değişik elemanları görüntülemek amacıyla birden çok durum tablosu oluşturabilir ve bunları kaydedebilirsiniz.


  Durum tablosuna erişim için View > Component > Status Chart menü komutunu tıklatın veya araştırma çubuğundan Status Chart simgesini tıklatın.  [​IMG]

  Durum tablosuna izlemek istediğiniz değişkenin adresini veya sembolik ismini girmelisiniz. Sabitlerin, akümülatörlerin ve lokal değişkenlerin durumunu izleyemezsiniz (bunları izlemeniz gerekli ise programın ilgili kısmında V adreslerine aktarabilirsiniz). Zaman rölesi ve sayıcıları hem bit olarak hem de anlık durumları açısından izleyebilirsiniz.  Bir durum tablosu oluşturmak ve değişkenleri izlemek için:
  1. İzlemeyi istediğiniz adresleri Address alanına girin.
  2. Format sütunundan veri tipini seçin.
  3. Değişkenlerin değerlerini görmek için Debug > Chart Status menü komutunu seçin.
  4. Değerleri sürekli veya sadece bir tarama için izlemek amacıyla araççubuğunda ilgili butonu tıklatın. Durum tablosu değişkenlere yeni değerler vermek veya forse etmek için de kullanılır.
  Durum tablosuna yeni satırlar girmek için Edit > Insert > Row menü komutunu seçin.


  Bilgi Notu
  Birden çok durum tablosu oluşturup kendi içerisinde lojik bütünlüğe sahip olan değişkenleri aynı tabloya yerleştirmeniz ve sembolikadresleme kullanmanız, izleme işlemlerini oldukça kolaylaştıracaktır.
   


Sayfayı Paylaş