Program Editörleri Tarafından Kullanılan Terminoloji

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 23 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Program Editörlerinin Kullandığı Terminoloji

  STEP 7-Micro/WIN aşağıdaki simgeleri tüm program editörlerinde kullanır:
  • Bir sembol adının başındaki # işareti (örneğin, #motor1) o sembolün lokal kapsamda olduğunu gösterir.
  • IEC komutları için baştaki % sembolü direkt bir adresi gösterir.
  • ?.? veya ????şeklindeki operand sembolü, bu alana bir operandın girilmesi gerektiğini gösterir.
  LAD programları devre (network) adı verilen kısımlara bölünmüştür. Bir devre, kontakların, bobinlerin ve kutuların tam bir devre oluşturmak üzere birbirine bağlanmasından oluşmuştur. Bu nedenle açık devre, kısa devre, ters enerji akışı kabul edilmez. STEP 7-Micro/WIN LAD programının her devresinde not yazılmasına izin verir. FBD programlamasında da devre prensibi vardır.

  STL programlarında devre kullanılmasına gerek olmamakla birlikte NETWORK ibaresini yazarak programınızı bölümlendirebilirsiniz.

  LAD Editörüne Özgü Simgeler
  LAD editöründe F4, F6 ve F9 tuşlarıyla kontaklara, bobinlere ve kutulara erişebilirsiniz. LAD editörü programlama sırasında şu simgeleri kullanır:
  • --->>şeklindeki sembol, bir bağlantı yapılması gerektiğini gösterir; yani bir açık devre, tamamlanmamış devre veya enerji bağlantısı eksikliği sözkonusudur.
  • -* sembolü, seçime bağlı enerji akışını gösterir. Bu simgeden sonra bir başka komut eklense (seri bağlansa) de olur, bu şekilde bırakılabilir de.
  • >> sembolü, enerji akışını kullanabileceğinizi gösterir.
  FBD Editörüne Özgü Simgeler
  FBD editöründe F4, F6 ve F9 tuşlarıyla AND, OR ve kutu komutlarına erişebilirsiniz. FBD editörü programlama sırasında şu simgeleri kullanır:
  • --->>şeklindeki sembol enerji akışını veya operandı gösterir.
  • -* sembolü, seçime bağlı enerji akışını gösterir. Bu simgeden sonra bir başka komut eklense (seri bağlansa) de olur, bu şekilde bırakılabilir de.
  • << ve >> sembolleri buraya bir değer girebileceğinizi veya enerji akışı ekleyebileceğinizi gösterir.
  • Değilleme yuvarlakları: Mantıksal NOT (değilleme), girişin başına yerleştirilen küçük bir yuvarlakla gösterilir. Şekil 5-5de, Q0.0, I0.1in değiline VE I0.1e eşittir. Değilleme özelliği sadece Boole sinyalleri (bit) için geçerlidir.
  • Anında Giriş göstergeleri: Şekil 5-5de görüleceği gibi, FBD editöründe bir anında giriş, dikey bir çizgi halinde gösterilir. Anında giriş komutuyla fiziksel giriş o anda okunarak programda işlenir.
  • Giriş ve çıkışı olmayan kutu: Girişi olmayan kutu o kutunun enerji akışından bağımsız olduğunu gösterir.
  [​IMG]

  Bilgi Notu
  AND ve OR komutlarının giriş sayısı 32ye kadararttırılabilir. Başlangıçta 2 olan sayıyı arttırmak, yeni operand yerleştirmek için klavyenin sağındaki nümerik gruptan + tuşuna, eksiltmek için de - tuşuna basınız. Harflerin üzerinde yer alan gruptaki artı ve eksi tuşları aynı işlevi görmez.
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  EN/ENO Tanımı
  EN (Enable IN), LAD ve FBD kutuları için Boole girişidir. Kutunun icra edilmesi için bu girişe enerji akışı olmalıdır. STLde, komutların EN girişi olmaz, ancak bir sonraki STL komutunun icra edilmesi için lojik yığının ilk bitinin 1 olması gerekir.

  ENO (Enable Out) LAD ve FBD kutuları için Boole çıkışıdır. Eğer kutunun girişindeki ENe enerji akışı varsa ve kutu, fonksiyonunu bir hata olmadan gerçekleştirirse, ENO çıkışı enerji akışını bir sonraki elemana aktarır. Kutunun çalıştırılması sırasında bir hata olursa (örneğin bölme işleminde bölenin sıfır olarak girilmesi), enerji akışı, hata oluşan kutuda kesilir.

  STLde ENO çıkışı yoktur, ancak ENO çıkışı oluşturan LAD ve FBD komutlarının STL karşılığıözel bir ENO bitini set eder. Bu bite AND ENO (AENO) komutuyla erişilebilir ve aynı ENO çıkışı gibi bir etki elde edilebilir.

  Bilgi Notu
  EN/ENO ve operandları bir sonraki bölümde yer alan komut tanıtımlarındaki geçerli operandlar listesinde yeralmamıştır, çünkü tüm LAD ve FBD komutları için operandlar aynıdır. Tablo 5-1de LAD ve FBDde kullanılabilecek EN/ENO veri tipleri gösterilmektedir. Bu operandlar bu kullanma kılavuzundaki tüm LAD ve FBD komutları için geçerlidir.

  [​IMG]
  Çıkışı Olmayan Komutlar
  Kaskatlanamayacak komutlar Boole çıkışları olmadan gösterilmiştir. Bunlar arasında Altprogram Çağırma, Sıçrama ve Koşulsuz Geri Dönüş komutları yer alır. Ayrıca, sadece enerji hattına bağlanabilecek LAD komutları vardır. Label, Next, SCR Yükle, Koşullu SCR Sonu ve SCR Sonu komutları bunlara örnektir. Bunlar FBDde kutu olarak gösterilir ve çıkışlarının olmamasıyla ayırt edilir.

  Karşılaştırma Komutları
  Karşılaştırma komutları enerji akışından bağımsız olarak icra edilirler. Ancak, enerji akışı yoksa çıkışları her durumda sıfırdır. Enerji akışı varsa, karşılaştırma işleminin sonucuna göre çıkış alınır. İşlem kontak olarak yapılsa bile, SIMATIC FBD, IEC Ladder ve IEC FBD karşılaştırma komutları bir kutu olarak gösterilir.
   

Sayfayı Paylaş