Priz için kullanılan malzemeler hangi özelliğe sahip olmalıdır

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 20 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Aradaşlar priz için kullanılan malzemeler hangi özelliğe sahip olmalıdır. Priz özellikleri ve topraklı prizler hakkında bilgi verebilirmisiniz lütfen.
   


 2. BaRıŞ Well-Known Member

  Prizlerde kullanılan malzeme özellikleri
  kontak yuvaları düzeneği yanmaz özellikli PVC veya porselen malzemeden yapılmış olmalıdır.

  Elektrik Tesisatı Hakkında
  Elektrik tesisatı oldukça önemli bir sıhhi tesisat konusudur. Bu nedenle oldukça titiz çalışılması gerekmektedir. Gerek tesisatın malzeme dayanıklılığı gerek yeni projelendirilmiş olmasıyla daha uzun ömürlü olacaktır. Tadilat yaptırdığınız mekanınızın elektrik tesisatlarını mutlaka yenileyin. Eğer yeni bir tesisatsa iyice kontrol ettirin. Çünkü daha sonra oluşacak aksaklılardan dolayı duvarlarınızı kırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebepten dolayı tadilat işlemine başlamadan önce bu konuda bilinçli olmak olası sorunlarla karşılaşmanızı önemli ölçüde engelleyecektir. Elektirk tesisatında bina içinde kullanılan malzeme önemli olduğu kadar binanın dış zemininde kullanılan malzeme de çok önemlidir. Kullanılan anahtarlar, prizler ve benzeri malzemeler kaliteli olanlarından seçilmelidir. Çünkü böyle yaparak ısınmadan ötürü yangın veya buna benzer problemlerin yaşanması en aza indirgenmiş olur.

  Priz ve Fiş uyumları nasıl olmalıdır?
  Fişlerin prizlerle önemi büyüktür. Eğer ince çubuklu bir fişi kalın delikli bir prize sokarsanız bu çubuklar tam anlamıyla priz deliklerinin metal aksamina değmeyeceği için ısınma yapar. Bu olay da zamanla prizin kararmasına, metal ayakların erimesine sebep olur. Fark edilmediğinde yangın bile çıkabilir. Onun için fiş ile prizin uyumu çok önemli bir konudur.

  Prizler hakkında
  Herhangi bir elektrikli aygıtı çalıştırmak için kullanılan faz-nötr ve topraktan meydana gelen duvar içine döşenmiş bir çıkış hattıdır. Aydınlatma elemanları için kullanılan bazı prizlerin toprak hattı yoktur. Prizler sağ ve sol tarafta bulunan tırnaklar sayesinde sabitlenir. Prizlerde kabloların gireceği ayakların ortası delik bir küp şeklinde olup üst veya yan taraflarından bir vida ile sıkıştırılmışlardır. Eğer ahşap üzerine priz monte edilecekse mutlaka ağaç vidası kullanılmalıdır.
   

Sayfayı Paylaş