Prius un üçüncü nesli yollara çıkıyor

Konusu 'Toyota' forumundadır ve OrKuN tarafından 20 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Japon otomotiv devi Toyota,
  hibrid aracı Prius'un yeni modelini Tokyo'da tanıttı. Dünyanın en büyük otomotiv üreticisi Toyota, Japonya'da yeni Prius için 80 bin ön sipariş alındığını, bu araçtan yılda 400 bin adet satmayı amaçladığını açıkladı.

  Toyota Başkanı Akio Toyoda, “Bu modelde geleceğin araçlarını deniyoruz” dedi. Yeni Prius'a sahip olmak için beklemek gerekeceğinin işaretini veren Toyoda, “Ben zaten kendim için sipariş verdim. Yıl sonundan önce bu araçtan istiyorsanız, bayinize koşun” diye konuştu. Prius'un yeni modeli, ilk kez 1997 yılında piyasaya çıkan Prius'un üçüncü neslini temsil ediyor. Dünyanın en çok satan hibrid aracı Prius, 40 ülke ve bölgede 1 milyon 256 bin adet satış rakamına ulaştı. Yeni Prius'un 80 ülke ve bölgede satılacağı belirtildi.

  Toyota, yeni Prius'un Japonya'da 20 bin 900 dolardan satışa sunulacağını (2,05 milyon yen), ikinci nesil Prius'un fiyatının ise 1,89 milyon yenden satılan rakibi Honda'nın hibrid modeli Insight ile aynı olacağını kaydetti.
  Japonya'da yeni model Prius'dan ayda 10 bin adet ve eski modelden ise 2 bin adet satmayı planlayan Toyota'ya göre, yeni Prius bir galon benzinle (3,78 litre) yaklaşık 80 kilometre yol yapacak. Prius'un bir önceki modeli ise bir galon benzinle 74 kilometre yol katediyordu.
  18.05.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş