Potasyum Nasıl Elde Edilir, Potasyumun Elde Edilişi

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 22 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Potasyum Nasıl Elde Edilir, Potasyumun Elde Edilişi
  1807′de Sir Humphry Davy tarafından ergimiş potas kostiğin elektrolizi aracılığıyla elde edildi. Parlak, gümüş beyazı renkte bir metaldir.

  Katot: K + (l) + e-→ K (l)
  Anot: Cl-(l) → 1/2Cl2 (g) + e-

  850 derecede erimiş potasyum klorür ile sodyumun reaksiyonundan elde edilir.

  Na + KCl ⇌ K + NaCl

  Potasyum, deniz suyunda klorür durumunda, feldispat, mika ve çeşitli silikatlar gibi çok sayıda kayaçta da sülfat halinde bulunur. Bitkiler de önemli miktarda potasyum içerirler.

  Potasyum bileşikleri, önceleri uzun bir süre, bitkisel kalıntıların yıkanmasıyla hazırlanırdı. Potasyum, özellikle eski denizlerin kalıntısı olan tuzlu çözeltiler halinde bulunur. Çoğu potasyum mineralleri çözünmez oldukları için, bol bulunmasına karşın metalin bunlardan elde edilmesi çok zor olur. Silvit, karnalit, langbeynit, polihalit gibi eski göllerin ve denizlerin dibinde birikinti halinde bulunan mineraller ise potasyum ve tuzlarının kolayca elde edilebileceği geniş yataklar oluşturur. Potasyum okyanuslarda da bulunur. Ancak, sodyuma göre oldukça az miktardadır.

  Olağan sıcaklıkta yumuşak olan potasyum, sıfır derecede kırılganlaşır. Yalnız 1 değerlik alabilen bir metaldir. Doğada metalik durumda bulunmaz. Hidroksidinin elektroliziyle yada potasyum bileşiklerini Ca2, C, Si yada Na ile indirgenmesiyle metalik halde elde edilir. Potasyum en etkin ve elektropozitif metallerden biridir. Ayrıca lityum dışında metallerin en hafifidir. Havada çabuk ksitlendiği için gaz yağı ve bu gibi bir petrol ürünü içinde saklanması gerekir.
   


Sayfayı Paylaş