Posta ile Umuma Mahsus Pasaport Süresinin Uzatılması

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 15 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  POSTA İLE UMUMA MAHSUS PASAPORT SÜRESİNİN UZATILMASI

  Umuma mahsus pasaportlarını posta ile temdit ettirmek isteyen vatandaşların aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir:

  Umuma mahsus pasaportlar bittikleri tarihten itibaren uzatılırlar ve temdit süresi uzatmanın yapılacağı günden başlamak üzere ileriye dönük en fazla 5 yıl olabilir. Umuma mahsus pasaportun refakat hanesinde kayıtlı bulunan ve temdit işlemi yapıldığı gün 7 yaşını tamamlamış olan her çocuk ayrı ayrı uzatma harcına tabidir.
  1. Arzunuzu belirtir, adres ve telefonunuz yazılı dilekçe.
  2. Umuma mahsus pasaportun aslı.
   (4-5-6-7-8-9-10. sayfalarından birisi boş olmak koşuluyla)
  3. Tereddüt edilen durumlarda ve özellikle 19-41 yaş arasındaki erkeklerin pasaport temdit işlemlerinin yapılabilmesi için askerlik durumlarını terhis veya tecil belgeleriyle belgelemeleri gerektiğinden, umuma mahsus pasaportlarını postalamadan önce bağlı bulundukları Başkonsolosluğu arayarak, posta ve pasaport cüzdanı konusunda bilgi almaları tavsiye olunur.
  4. Temdit ücreti.
   (Umuma mahsus pasaport temdit ücretleri her yılın 1 Ocak günü yeniden belirlendiğinden, bağlı bulunduğunuz Baskonsolosluğu arayarak bilgi edinilmesi gerekmektedir.)
  15 Ocak 2001 tarihinden itibaren geçerli ücretler:


  TEMDİT SÜRESİ ÜCRETİ
  • Yeni pasaport cüzdan bedeli 42.-$
  • 6 aylık................... 12.-$
  • 1 yıllık................... 16.-$
  • 2 yıllık................... 27.-$
  • 3 yıllık................... 39.-$
  • 4-5 yıllık................ 55.-$
  Not: Ücretler güncel olmayabilir konsolosluklardan güncel fiyatları öğrenebilirsiniz

  ÖZEL NOT:
  1. Konsolosluk harçları nakit olarak veya "money order" ile ödenebilir. Kişisel çek, kredi kartı ve diğer ödeme şekilleri kabul edilmemektedir. (Money order yaptırırken: Washington-DC, Maryland, Virginia veya West Virginia Eyaletlerinde ikamet edenlerin "Turkish Embassy" adına, bu eyaletler dışında oturanların ise önce ikamet yerleri itibariyle bağlı bulundukları Başkonsolosluğu tespit ettikten sonra "Turkish Consulate General" adına "money order" yaptırmaları gerekmektedir.
  2. İade zarfı (Üzerinde adresiniz yazılı en az "Certified" pulu yapıştırılmış olarak, işleminiz aceleyse "Express mail" pulu tercih ediniz.)
  PASAPORT CÜZDANI SÜRESİ UZATMAK İÇİN GÖNDERİLECEK DİLEKÇE ÖRNEĞİ

  Pasaport Sahibinin veya Sahiplerinin
  Adı ve Soyadı :
  Doğum Yeri ve Tarihi :
  Adresi ve Telefon No :
  Umuma Mahsus Pasaport temdit harcı ve posta ücreti olarak .............DM'yi Başkonsolosluğunuzun posta çeki hesabına havale ettim.
  Pasaportumun .... yıl/ay temdit edilmesini rica ederim.
  Tarih ve İmza


  ÖNEMLI NOT:
  * Diplomatik (Kırmızı kaplı) pasaportların temdidi ve iptali.

  İşlemler sadece Dışişleri Bakanlığı'ndan alınacak talimata göre işlem T.C. Washington Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesince yapılmaktadır. Lütfen 202-6126740

  Hususi (Yeşil kaplı) ve Hizmet (Gri kaplı) pasaportların temdidi ve iptali.
  İşlemler sadece İçişleri Bakanlığı'ndan alınacak talimata göre T.C. Washington Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesinde yapılmaktadır. Lütfen 202-659 0742'yi arayınız.
   


Sayfayı Paylaş