Porsche nin Boxter ve Cayman ı şubatta Türkiyede

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 23 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Boxster ve Cayman’ın yeni nesli yollarla buluşuyor.
  Yeni motorlu modeller şubat ayı itibarıyla Türkiye pazarına girecek. Boxster 93.922.-Eur, Cayman da 102.109.-Eur’dan başlayan, ÖTV ve KDV dahil olduğu fiyatlarla satışa sunulacak.

  [​IMG]

  Porsche’nin ortadan konumlu motora sahip Boxster ve Cayman spor otomobillerinin ikinci nesli şubat ayında Türkiye’de. Yeni neslin en önemli özelliği, daha fazla gücün yanısıra, önceki modellere göre ciddi ölçüde daha iyi yakıt ekonomisi sergileyen, tamamen yeni teknik özelliklerle geliştirilen, yeni altı silindirli boxer tip motorları. Yeni motorlara sahip modellerin ÖTV ve KDV dahil başlangıç fiyatları ise, Boxster 93.922.-Eur, Boxster S 110.444.-Eur, Cayman 102.109.-Eur ve Cayman S de 121.711.Eur.

  Yeni geliştirilmiş Boxer motorlarla daha az yakıtla daha fazla güç…


  2.9 litre hacme sahip ‘temel’ motor, Boxster’da bir önceki modele göre 10 hp fazla olarak 255 hp, Cayman’da ise bir önceki modele göre 20 hp fazla olarak 265 hp güç üretiyor. S versiyonlarındaki ‘Doğrudan Yakıt Püskürtme Sistemi’nden yararlanan 3.4-litrelik güç ünitesi ise Boxster S’te bir önceki modele göre 15 hp fazla olarak 310 hp ve Cayman S’te ise bir öncekini göre 25 hp fazla olarak 320 hp güç üretiyor. Cayman S’te 4,2 kg/hp, Boxster’da ise 5.2 kg/hp gibi olağanüstü bir değeri bulan güç/ağırlık orantıları sürücüye asgari seviyede yakıtla azami sürüş dinamikleri sunulmasını sağlıyor. PDK ve opsiyonel ‘Spor Krono Paket’te yer alan ‘Kalkış Kontrolü’yle donatılan Cayman S, 100 km/s’e 4,9 saniyede hızlanarak seride standardın belirleyicisi olurken, standart olarak temin edilen altı ileri manuel vites kutulu Boxster ise aynı hızlanmayı 5,9 saniyede tamamlıyor. PDK ile öne çıkan Boxster ve Cayman’ın her ikisi de dokuz litrelik tüketim rakamından daha iyi performans gösteriyor: Yeni, 2.9 litrelik Boxer motorlu her iki model de EU4 standardına uygun olarak 100 kilometrede 8.9 litre gibi bir değere ulaşıyor. Yakıt tüketimini yüzde 16 gibi önemli bir oranda azaltarak 100 kilometrede 9,2 litreye indiren PDK’li 3,4-litrelik versiyonlar Tiptronic S ile donatılmış önceki modellere göre daha da büyük tasarruf sergiliyor.

  Roadster ve Coupé daha ayrışıyor…


  Yeni iki kişilik modeller, yeni tasarlanmış ön ve arka kısımlarıyla dışarıdan açıkça ayırt ediliyor. Bütünleşik dönüş sinyalleriyle yeni halojen farlar, Carrera GT’nin farlarını anımsatıyor. Yeni LED arka stoplar dışa doğru sivrilmekte ve otomobilin yenilenen arka kısmıyla bütünleşiyor. Roadster ve Coupé, önden, hava girişlerinin belirgin tasarımıyla birbirlerinden açıkça ayrışırken, arkada, Boxster’da dağıtıcı eklemelerinin yer aldığı yeni arka paneller ve Cayman’da ise rüzgâr deflektör plakasıyla farklılaşıyor.
  LED ışık iletim teknolojisiyle yapılan çubuk biçimli gündüz farları, otomobilin görünümü bakımından özel ve klas bir etki katarken, bu etki aynı zamanda dış hava girişlerinin yatay düzeniyle pekişiyor. Yine bir başka özellik de standart olarak sunulan ve Boxster’da dikdörtgen, Cayman’da ise yuvarlak olan sis lambası. İlk defa her iki model de, çift-xenon farlar, dinamik dönüş farları ve LED gündüz farlarını içeren ‘Far Paketi’yle birlikte sunuluyor. Sis farlarının yerine geçen bu far üniteleri Boxster’da birbirinin yanına yerleştirilmiş dört LED’den meydana gelirken, Cayman’da ise dört adet LED, zarın gözleri gibi yuvarlak ışık birimleri halinde düzenlenmiş.

  PDK: Vitesler daha seri değiştiriliyor ve yakıt tüketimi de yüzde 16’ya varan oranda düşürülüyor…


  Dört spor otomobilin tamamı ilk kez, doğrudan motor sporlarından alınan ve daha önceki Tiptronic S’in yerine geçen PDK ile sunuluyor. PDK çift debriyajlı vites kutusuyla donatılan Roadster ve Coupé, 100 km/s’e ya da 62 m/s’e, artık “baz” modellerde bulunan manuel altı ileri vites kutulu modellere göre 0,1 saniye daha hızlı ulaşıyor.
  Aracın hareketsiz konumdan azami ivmelenmeyle hareket etmesini sağlayan Kalkış Kontrol sisteminin yer aldığı ve opsiyonel olarak sunulan ‘Spor Krono Paketler’ ile PDK modellerinde özel bir unsur da düşünülmüş; hızlı vites değişimi, hız ve ivmelenme için ‘Yarış Pisti Değişim Stratejisi’. Kontrolü’nden faydalanan bu modeller hareketsiz konumdan 100 km/s’e veya 62 m/s’e saniyenin 10’da 2’si kadar daha seri bir şekilde ulaşıyor.
  PDK’nin sunduğu ilerleme, ilk nesilde ortaya konulan rakama göre yüzde 16’ya varan oranda azaltılan yakıt ekonomisi dikkate alındığında daha da etkileyici. EU4 tüketim standardına göre, PDK ile donatılan Boxster ve Cayman, 100 kilometrede sadece 8,9 litre yakıt harcarken, S-modeller ise 9,2 litreyle hemen hemen aynı ekonomi seviyesini gerçekleştiriyor.

  Dinamik süspansiyon ve üstün frenler


  Yeni ayarıyla süspansiyon, yeni modellere, daha da yüksek sürüş dinamikleri ve geliştirilmiş konforu bir arada sunuyor. Direksiyon aktarımı üzerindeki subap kontrol tertibatında yapılan değişiklik, direksiyon kuvvetlerinin daha da azalmasına yarayarak Boxster ve Cayman’a daha da çevik ve kendiliğinden meydana gelen bir direksiyon davranışı kazandırıyor.

  Yeni tasarımla üretilen jantlar “baz” versiyonlarda geçmişe göre yarım inç genişletilmiş olup, böylelikle S-modellerin daha geniş fren sisteminin ön aksta rahatça yerini almasına yardımcı oluyor. Hem Boxster hem de Cayman, şimdi iki yeni özellik; Fren Ön-Yüklemesi ve Fren Asistanı barındıran en son nesil PSM Porsche Denge Yönetimi sistemiyle öne çıkıyor. Sürücü, gaz pedalını çok çabuk bıraktığı zaman PSM hidrolik kontrol ünitesi, sürücü, fren pedalına daha basmadan lastik frenleri üzerinde uygun bir basınç seviyesi meydana getirerek anında aksiyon için fren balatalarını disklere doğru hafifçe kaydırıyor.

  Yeni ses ve iletişim sistemleri


  Boxster ve Cayman modellerinin her ikisi de, kolay okunabilen beş inçlik tek renkli ekran ile MP3 CD’lerini çalma özelliğini taşıyan yeni CDR–30 CD radyo ile standart olarak donatılmış. Sabit diskli navigasyonla tamamlanan ve isteğe bağlı olarak alınan yeni PCM Porsche İletişim Yönetimi, ses, iletişim ve navigasyon işlevlerinin tamamı için merkezî bir kontrol birimi olarak görev yapıyor..
  20.02.2009, Cuma
   


 2. OrKuN Well-Known Member

Sayfayı Paylaş