Pontiac yollara veda ediyor

Konusu 'Klasik Arabalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 29 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Tam 83 yıllık bir marka olan Pontiac,
  yolun sonuna geldi. İşte tarihten fotoğraflarla bir efsanenin sonu. Pontiac'ın artık yollara veda edeceğine ilişkin açıklama, üretici firma General Motors (GM) tarafından yapıldı. GM'nin ABD Michigan'daki tesislerinde 1926 yılında ilk üretimi yapılan Pontiac, yıllarca “biz heyecan yaratırız” sloganı ve yeni modelleriyle alıcılarının karşısına çıkmıştı.

  [​IMG]


  83 yıl sonra GM'den yapılan son açıklama, bir dönem Hollywood filmlerinin vazgeçilmez performans aracı Pontiac'ın hayranlarını üzdü. Pontiac'ın üretimin durdurulduğu haberi, hayranlarının dışında ekonomi çevrelerini de üzdü. GM'in kararının, 38 bin kişinin işini kaybetmesi anlamına geleceği yorumunu yapan Toronto Star Gazetesi, “Bu karar yüzünden 6 bin işçi fabrikalarda, 14 bin kişi oto satış noktalarında ve 18 bin kişi de yedek parça üretim tesislerinde işinden olacak” değerlendirmesinde bulundu.
  GM, Kanada'daki fabrikalarında üretime devam edebilmek için Kanada'dan 7 milyar dolarlık yardım talebinde bulunmuş ancak bu talebi reddedilmişti.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  29.04.2009, Çarşamba
   


 2. pult Well-Known Member

  ABD otomobil sektörü japon ve avrupa otomobilleri karşısında hızla kan kaybediyor,yazık olmuş.
   
 3. BaRıŞ Well-Known Member

  abd liler dünya petrollerini sömürüp devasa motor hacimlerine sahip arabalar jipler, üretmekten kendi piyasasına, kendileri dışındaki ülkeleride öyle sandılar sanırım, bundan dolayı oto sektöründe gerilediklerini düşünüyorum.

  pontiac geçmişlerin iyibir markasıydı ama artık günümüzde nesli tükenmişti.
   

Sayfayı Paylaş