Polislik Hakkında Bilgi

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Polislik Hakkında Özet Bilgi
  Kısaca Polislik Hakkında ve Polislik ve Türk Polis Teşkilatı Tarihi

  Polis terimi, kökeni Yunanca ve Latince olan bir kelimedir. Yunanca-Latince politika kelimelerinden türemiştir. Eski Yunanlılar kendi şehir devletlerine polis ismini vermişlerdir. Polis kelimesi, kuruluşu bulunduğu yerde kamu düzen ve güvenliğini koru­yan, yasaların adil ve eşit bir şekilde uygulanmasını sağlayan teşkilat, kolluk, zabıta, şehirde güvenliği sağlamakla yükümlü kişiler anlamında kullanılmıştır. Polis kelimesinin yerine emniyet deyimi de kullanılmaktadır.

  Polis kelimesinin günümüz Türkçesinde genel olarak ifade ettiği mana Emniyet Genel Müdürlüğü personeli olup, kısaca görevli olduğu saha içerisinde vatandaşların huzur veile suç ve suçluyla mücadele eden kişi olarak ifade edilebilir.

  Türk Polis Teşkilatının kuruluş tarihi olarak Osmanlı Devleti tarafından kurulmuş olan ilk polis biriminin kuruluş tarihi olan 10 Nisan 1845 tarihi kabul edilmekte ve her yıl teşkilat tarafından kutlanmaktadır.

  Polisin Görevleri


  • Suçun işlenmesine veya işlenen suçun tekrarlanmasına engel olur,
  • İzinsiz toplantı ve yürüyüşlere engel olur ve bununla ilgili önlemler alır,
  • Yangın, sel ve deprem gibi afetlerde olay yerinde tedbirler alır,
  • Trafik düzenini ve akışını sağlar,
  • İzinsiz açılan otel, gazino, kahvehane, bar, sinema vb. yerleri kapatır,
  • Halkın huzurunu bozan, kaçak mal, uyuşturucu madde alan ve satan, aşırı derecede sarhoş olanları yakalayıp yargı organlarına teslim eder, haklarında yasal işlemleri yapar,
  • Güvenlik altında bulunan kişi, bina vb. yerlere yapılan saldırıları engeller,
  • Devlete karşı suç işleme eğiliminde olanları izler, suç kanıtlarını belirler ve suçluları yakalar.

  Polisin çalışma ortamı çalıştığı birime göre değişkendir. Örneğin, trafik polisi genelde açık havada, gürültülü ve tozlu ortamda, Emniyet Genel Müdürlüğünde çalışan bir polis kapalı ve gürültülü ortamda, karakolda çalışan bir polis bazen kapalı ortamda, bazen araç içinde devriye gezerek, bazen de karakol önünde nöbet tutarak görevini yerine getirir. Polisler çalışırken suçlu ve suçlu zanlılarıyla, tanıklarla, avukatlarla, savcılarla, amirleriyle, meslektaşlarıyla ve halktan kişilerle iletişim halindedirler.

  Bu görev zaman zaman ekip halinde çalışmayı da gerektirir. Yıpranma payı göz önüne alındığından diğer kamu personeline göre daha kısa sürede emekli olurlar.​
   


Sayfayı Paylaş