Polikistik Over Sendromu Tüylenme Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Polikistik Over Sendromu Tüylenme Tedavisi
  Hirsutizmin en sık rastlanılan nedeni, polikistik over hastalığıdır (PCOS). Polikistik over sendromunda tipik olarak adet düzensizlikleri, kısırlık, şişmanlık ve hirşutizm gözlenir. PCOS’da böbrek üstü bezlerinden androjen salınımını arttıran hipotalamus-hipofizer hastalığın neden olduğu sanılmaktadır.

  Tüylenme problemi tüm kadınların %5-10'unda görülmekte iken PCOS kadınlarda daha fazla oranda görülmektedir. Avrupa ve Afrika kökenli bayanlarda daha yoğun tüylenme görülürken asya kökenli bayanlarda bu oran daha azdır. PCOS tüylenmenin nedeni kanda testesteron (erkeklik hormonunun) ve DHEA hormonların yüksek olmasına bağlanmaktadır. Her kadında az oranlarda testesteron hormonu bulunurken PCOS'de bu oran yükselmektedir. Kadında “erkek tipi tüylenme“ görülmektedir. PCOS'de tüylenme üst dudak üzeri, çene kemiği üzeri, yanaklar, göğüs kafesi üzeri bölge ve göbek çevresi, kasık ile göbek arasında orta hat, bacakların iç yüzeyleri, sırt ve kalça gibi bölgelerde oluşur.

  Tedavi altta yatan nedene yönelik olur. Tedavide kozmetik uygulamalar ve ilaç tedavisi aynı anda veya farklı zamanlarda gerekebilir. Genellikle her iki yaklaşımdan da yararlanılmalıdır. Kıl uzaklaştırıcı etkin uygulamalara rağmen henüz ideal bir tedavi metodu mevcut değildir. Tıraş önerilmez. Ağda yapılabilir. En iyisi laser epilasyon yapılmasıdır. Bu yöntemlerin ilaç tedavisi ile birlikte yapılması daha yararlı bir yaklaşımdır.

  Hirsütizm tedavisi sabır gerektirir. Çünkü kıl folliküllerinin yaşam süresi 6 aydır. Bu nedenle ilaç tedavileri ile etkinin görülebilmesi için en az 3-6 ay alınması gerekir. Hirsutizm genellikle ilaç tedavisiyle 6-18 ay boyunca azalır ve daha sonra yeni bir durgunluk içine girer. Tedavinin etkinliğini gösteren en önemli faktör hastanın kıl almak için ihtiyaç duyduğu sürenin kısalmasıdır.

  İlaç olarak spironolakton, siproteron asetat, finasterid ve flutamid en sık kullanılanlardır. Eflornithine krem olarak kullanılır ve mevcut kılları ortadan kaldırmaz, üst dudak ve çenedeki istenmeyen kılların büyümesini azaltır. Polikistik over varsa metformin ilacı faydalı olabilir. Gebelik düşünmeyen kadınlarda tüylenme tedavisinde oral kontraseptif kullanarak yumurtalıkların baskılanmasıyla androjen üretimi azaltılır ve tüylenme tedavisinde kullanılır.

  Obezite tüylenmeyi artırmaktadır. Tüylenmesi olan bayanlar kilolu ise mutlaka kilo vermelidir.
   


Sayfayı Paylaş