Polikistik Over Kısırlık Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Polikistik Over Kısırlık Tedavisi
  Polikistik over sendromu olan kadınlarda gebelik elde etmek için bir çok yöntem denenmiştir. İlk olarak 1935 yılında Stein ve Leventhal PCOS olan kadınlarda tanı koymak amacı ile cerrahi yöntem kullanılarak yumurtalığın bir bölümü kama şeklinde çıkartılmıştır. Bu kadınlarda PCOS belirtilerinin hafiflediği veya kaybolduğu %90 kadının gebe kaldığı gözlenmiştir. 1984 yılında Gjönnaess ve arkadaşları yumurtalıklara ince iğneler batırılarak (ovaryen drilling) yapılmaya başlanmış ve dirençli PCOS vakalarında kullanılmıştır. Bu yöntem anestezi gerekmesi, yumurtalıkların karın içine yapışma riski ve yumurtalık yetmezliği oluşturma riski taşımaktadır. Günümüzde yumurtalıkları uyarma ve yumurtlatmayı sağlayan ilaçların kullanımı tercih edilmektedir ve bu yöntem çok dirençli PCOS vakalarında kullanılmaktadır.

  Polikistik over sendromu tedavilerinde amaç gebelik oluşması için düzenli yumurtlamayı sağlamaktır. PCOS olan bayanlarda yumurtlatma tedavilerine başlamadan önce mutlaka kadında tüplerin açık olduğu ve eşinin sperm sayısı ve hareketliliğinde bir sorun olmadığı yönünde testler yapılmalıdır. PCOS olan kadınlar tedavi sonrası kolaylıkla gebe kalmaktadırlar.

  PCOS'da bulunan kilo fazlası olan kadınlarda diyet ve düzenli egzersizle yumurtlama sağlanabilmektedir.

  Metformin (İnsülin sensitize edici) kullanan %90 yakın kadınlarda yumurtlama sağlanabilir.

  Tedavi sürecinde ilk tercih olarak klomifen sitrat tercih edilebilir. PCOS Klomifen sitrata sıklıkla cevap verir. Klomifen tedavisine cevap vermeyen dirençli vakalarda HMG, Rec FSH ve üriner FSH gibi ilaçlarla yumurtlama sağlanmaya çalışılır. Bu tedavi ile bir ayda %90 yumurtlama ve %10-15 gebelik sağlanmaktadır. Bu tedavi yöntemi 3 kez denenebilir.

  Yumurtlama tedavileri ile gebelik oluşturulamayan kadınlarda gebelik şansı yüksek olan tüp bebek tedavisine geçilmelidir. Tüp bebek tedavisinde amaç bir çok yumurtayı bir arada geliştirmektir. Tüp bebek tedavisinde verilen ilaçlarla yumurtalar geliştirilir ve spermlerle mikroenjeksiyon yöntemi ile birleştirilir. Döllenen yumurtalar embriyo haline geldikten sonra içlerinden en iyi bölünen ve kaliteli embriyo seçilerek transfer edilir. PCOS (Polikistik over sendromu) olan kadınlar tüp bebek tedavisinde gebelik elde edilmesi en kolay ve şanslı gruptandır. Tedavi sırasında çok az dozda ilaç uyarımı ile bir çok yumurta elde edilmektedir. Tedaviler sonrasında aşırı uyarım sendromu ve çoğul gebelik gibi yan etkileri vardır.

  Yumurtalık uyarımına cevap vermeyen kadınlarda IVM (In Vitro Matürasyon) yeni bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Yumurtalık uyarımı sonrasında olgunlaşmamış yumurta keseciklerinden alınan yumurtaları laboratuar ortamında 24-48 saat olgunlaşmasını sağlayarak döllendirme yöntemi kullanılabilmektedir. Bu yöntemin daha az ilaç kullanımı ve aşırı uyarım sendromu olasılığı düşük olması gibi avantajları varken gebelik başarı oranı düşük olduğu için yaygın olarak kullanılmamaktadır.
   


Sayfayı Paylaş