Plüton Neden Gezegenlikten Çıktı

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Plüton Neden Gezegen Değil, Sayılmıyor

  Güneş sistemimizde 8 gezegen var. Güneş’ten uzaklıklarına göre Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün olmak üzere sıralanıyorlar.

  Plüton
  • Güneşe en uzak gezegendir.
  • Güneş Sistemindeki en küçük gezegendir.
  • Büyük çoğunluğu donmuş gazlardan oluşmuştur.
  • Charon (Şaron) adında bir uydusu vardır.
  Dünya’dan çok uzakta olduğu için ölçülerini saptamak zordur. Yüzeyinde sıcaklığın -200° C’nin altında olduğu sanılmaktadır. Kendi çevresindeki dönüşünü 248 yılda tamamlar. Son dönemlerde plütonun gezegen olmadığı söylenmektedir.

  Detaylı Bilgi: Uranüs ve Neptün’ün yörüngeleri dışında bulunan bir başka cisim tarafından çekildikleri anlaşıldıktan sonra, uzun araştırmalar sonunda1930 yılında Amerikalı astronom Clyde Tombaugh Plüton’u buldu. Plüton’un gerçekten bir gezegen olup olmadığı konusu sürekli olarak tartışılmaktadır.Aslına bakılırsa bir gezegene pek benzemiyor. Yörüngesi bir gezegeninkinden çok bir kuyruklu yıldızınkini andırıyor. Yörüngesinin en uzak noktasında iken Plüton’un Güneşten uzaklığı Dünyanınkinden 50 katına ulaşıyor.Plüton Güneşten en uzak konumunda iken aralarındaki uzaklık 7.375.000.000 km en yakınında ise 4.425.000.000 km’dir. Plüton’un yörüngesinin çapı öyle büyüktürki Güneş çevresindeki bir turu tam 248 yıl sürer. Eğer Plüton Kendi çevresinde 6 gün 4 saatte dönüyor. 1978′de Plüton’un tek uydusu keşfedildi. Uydunun boyutları gezegene göre öylesine büyüktü ki, uydu ve gezegen sistemi, yani çift gezegen gibi duruyorlardı. Charonun gezegene ortalama uzaklığı 19.640 km’dir Charon uydusu, Plüton’un bir fotoğrafını incelerken gezegenin uzamış bir görüntüye sahip olduğunu fark eden astronomlar tarafından bulundu. Sonraki gözlemlerle Plüton’un çok yakındaçevresinde dönen bir uydusu olduğu keşfedildi. En ileri teknolojinin kullanıldığı son gözlemlerde Plüton’un Neptün’ün uydusu Triton’a benzediğini gösteriyor. 2300 km’lik çapıyla Plüton, Triyon’dan biraz daha küçük ikisinin yüzeyinde de parlak koyu renkli bölgeler var. Plüton’un yüzeyinde donmuş metan ve azottan oluştuğu parlak kutupları ve ince bir atmosferi olduğu sanılıyor.
   


Sayfayı Paylaş