Plörezi Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 14 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Plörezi Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi
  Plörezi, plevranın iltihabıdır; plevra akciğerlerinizin her birini çevreleyen iki katlı zardır. Plevra efüzyonları plevra boşluğunda sıvı birikmeleridir.

  [SIZE=+0]Plörezi ve plöral efüzyonlar tüberküloz, pnömoni (zatürre) pulmoner emboli, pankreatit, kanser veya kortfestif kalp yetmezliği gibi hastalıkların veya göğüs üzerine travma veya diğer ciddi durumların komplikasyonları olarak meydana gelir.

  Plörezide zarın iltihaplı iki tabakası nefes alıp verdiğiniz zaman birbirine sürtünür, Bu, göğsünüzde öksürme, aksırma ve derini nefes alma ile dahada kötüleşen şiddetli bir ağrı meydâna getirir. Bu ağrı nefesinizi tuttuğunuz zaman veya bazen, ağrıyan yerin üzerine basınç uyguladığınız zaman rahatlar.

  Plevra efüzyonları meydana geldiğinde ağrı genellikle ortadan kalkar, çünkü sıvı ibir yağlama maddesi işlevi görür, fakat eğer, yeteri kadar sıvı birikirse, akciğerlere basınç yapar ve normal işlevlerini bozarak nefes darlığına yol açar. Bununla beraber kuru bir öksürük, ateş, ve tiremede bazen meydana gelir. Özellikle eğer plevre boşluğundaki sıvı enfeksiyonluysa, plörezinin sonu. genellikle, buna yol açan hastalığın ciddiyet derecesini bağlıdır.

  Belirtiler
  - Nefes darlığı
  - Göğüs ağrısı
  - Kuru öksürük
  - Ateş ve titreme

  Tedavi: Önce, plöreziye veya plevra efüzyonuna neden olan durumu tedavi etmek önemlidir. Fakat bazı durumlarda plevra efüzyonunu günler boyu bir göğüs tüpü yoluyla drene etmek (akıtmak) gerekir. İlaç tedavisinde genellikle aneljezikler ve antienflamatuar ilaçlar verilir. Bazen öksürüğü kesmek için kodein verilir.[/SIZE]
   


Sayfayı Paylaş