Plati Balığının Bakımı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 2 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Plati Balığı Bakımı

  Ortak İsim: Platy​
  Bilimsel Adı: Xiphophorus Maculatus
  Dağıtım: Orta Amerika
  Beslenme: Omnivor(Etçil ve Otçul)
  Mizaç: Barışçıl
  PH: 7.0-8.0
  Sıcaklık: 18C - 25C
  Maksimum Boy: 6 cm
  Ana renkler: Bir çok renk çeşidi mevcuttur.

  [​IMG]

  Plati (Xiphophorus maculatus), doğal yaşam alanı Orta Amerika olan, yaklaşık 4-6 cm boyunda barışçıl bir balık türü. Sakin bir balıktır. Fazla hareket etmez, diğer türlerle iyi geçinir. Kendi gibi küçük türlerin yaşadığı karma akvaryumda beslenebilir. Akvaryum hobisine yeni başlayanlara tavsiye edilen bir balık çeşididir. Üretimi çok kolaydır. En az 10 en fazla (yetişkin boya ulaştığında) 60'a kadar yavru doğurabilir. Dişiyi bol bitkili başka bir akvaryuma koymak yavrular için daha sağlıklıdır. Yavrular iç güdüsüyle bitkilerin arasına doğar doğmaz saklanır. Dişiler için stressiz bir doğum olurken en az yavru kaybıyla balıklar büyütülür. Yavrular yaklaşık 3-4 ayda ergenliğe ulaşırlar.

  Cinsiyet: Cinsiyet ayrımı kolaydır. Erkeklerin anal yüzgeci (gonopodium)'u mevcuttur. Dişiler daha büyük ve gövdeleri daha yuvarlaktır.

  Bakım: Bakımı Kolaydır. Toplu tanklar ve yeni başlayanlar için mükemmel bir seçimdir. Pul yem ve yosun içerikli yemlerle beslenmelidir. Yem çeşitliliği açısından karides, dondurulmuş yemler ve yeşil sebzeler (marul, kabak v.b) kaynatılarak verilebilir.

  Üretim: Üretimi kolay ve çok üretken bir balıktır. Yavruların hayatta kalması için yüzen bitkilere ihtiyaç vardır. Ebeveynler yavrularını yerler. Bu yüzden yavru balıkların ayrı bir tanka alınması, onların yaşamaları için gereklidir. Yavruların yaşaması için ayrı bir çaba harcamaya gerek yoktur.
   


Sayfayı Paylaş