Plastitler Kaça Ayrılır, Plastitler Kaç Gruba Ayrılır

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 4 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Plastitler Kaç Grupta İncelenir

  Hücrelerde kloroplast, kromoplast ve lökoplast olmak üzere üç tip plastit bulunur.

  Kloroplast:
  Bitkilerde fotosentezin gerçekleştiği yeşil renkli plastitlerdir. Kloroplastlar özellikle bitkilerin yeşil kısımlarında bulunur. İki katlı zardan meydana gelirler. Kloroplastlar grana ve stromadan oluşur. Grananın etrafında “stroma” adı verilenbir sıvı ile doludur. Stromada DNA, RNA, Ribozom fotosentez enzimleri, karbonhidratlar, yağlar, proteinler, su ve mineraller bulunur.

  -Kroloplastın temel görevi fotosentezdir
  -kloroplasttada mitokondiride olduğu gibi atp üretimi yapılır. Bu sentezlenen atp dışasrı verilmez farkı budur. Kloroplast ve mitokondri yapısal olarak prokaryotik hücrelere benzerler. Her ikiside benzer yapıda ribozom içerirler. Kendilerine özel olan DNA’ları ile kendilerini eşleyebilirler.

  Kromoplast:
  Bitkilerdeki yeşilden başka sarı, turuncu, kırmızı renkleri oluşturan pigmentlerin bulunduğu plastitlerdir. Genellikle çiçek yaprak ve meyvelerde bulunur. Yeşil yaprakların sonbaharda sararmasının nedeni klorofillerin bozulup kloroplastların kromoplastlara dönüşmesidir.

  Lökoplast:
  Renksiz plastitlerdir. Nişasta, yağ ve protein depolarlar. Işık görmeyen kök, toprak altı gövdelerde ve tohumlarda bol bulunur. Işık gördüğünde kloroplasa dönüşür.
   


Sayfayı Paylaş