PKK'yı terör örgütü kabul eden ülke ve kuruluşlar

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 11 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  PKKyı terör örgütü kabul eden ülkeler
  hangi ülkeler pkkyı terör örgütü kabul ediyor?

  Türkiye
  Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Harekat Dairesi tarafından PKK faaliyetlerine devam eden terörist örgütler listesinde gösterilmiştir.

  ABD
  ABD Hükümeti,PKK örgütüne, Yabancı Terörist Organizasyonlar listesinde yer vermektedir. ABD Dışişleri Bakanlığı 2003'te yaptığı açıklamada PKK'nın her ne isim altında olursa olsun terör örgütü olarak kabul edildiğini açıklamıştır.

  2005 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher, basın toplantısında bir gazetecinin The Washington Post gazetesi'nde çıkan bir habere atıfta bulunarak ABD hükümetinin Irak'ta faaliyetlerini sürdüren PKK'ya karşı bir önlem almamasının Türkiye'de ABD karşıtlığını güçlendirdiği ile ilgili sorunusuna cevap verdi. Boucher, PKK örgütünün, terörist bir örgüt olduğunu ve Irak topraklarının teröristlerce bir sığınak olarak kullanmasını engellemeye çalıştıklarını açıkladı.

  Avrupa Birliği
  PKK örgütünin terörist örgüt olduğunu açıklamış, BM terörizm ile mücadele kararları doğrultusunda üye ülkelerde örgütün finansal kaynaklarına el konmuştur.

  Üye Ülkeler
  Avrupa Birliği Konseyi Tüzükleri (İngilizce:EU Regulations), Konsey Direktifleri (İngilizce:EU Directives) ve Kararlarının (İngilizce:EU Decisions) aksine, üye ülke tarafından ek bir yasa veya kararname çıkarılmasına gerek kalmadan hukuki sonuçlarını devreye alan niteliktedir. Avrupa Birliği Konseyi yayınladığı tüzükleri ile PKK örgütünün terörist örgüt olduğunu duyurmuş ve Birleşmiş Milletler Terör ile Mücadele kararları gereğince kaynaklarının kısıtlanması ve faaliyetlerinin durdurulması için önlemleri içeren tüzük yayınlamıştır.

  Irak
  2004 yılında terörist örgütler listesine almıştır.

  İran
  2002 yılında Ankara başkonsolosu aracılığıyla PKK'yı terörist örgüt olarak kabul etmiştir.

  Kanada
  PKK örgütünün yasa dışı terörist örgüt olduğunu açıklamıştır.

  Kanada Hükümeti'nin Milli Güvenlik Bakanlığı ajansına göre, Partya Karkaren Kurdistan, Kürdistan Özgürlük ve Demokrasi Kongresi, KADEK, Kürdistan Halk Komitesi (KHK), Kürdistan Halk Kongresi, Kongra-Gel olarak da bilinen Kürdistan İşçi Partisi PKK, 1974 yılında Abdullah Öcalan tarafından kurulmuştur. Kürdistan İşçi Partisi PKK, bir Kürt Siyasi Partisidir ve Kürtlerin çoğunlukta bulunduğu sahaları kapsayan Türkiye'nin Güneydoğusu ile Irak'ın Kuzeyindeki bölgede bağımsız bir Kürt devleti kurma gayesi gütmektedir. Bu amaca ulaşmak için PKK / KADEK özellikle Türkiye ile Kuzey Irak bölgesinde bir gerilla harbi ve terörizm kampanyasına girişmiştir. Eylemleri arasında Türk askerleri, iş yerleri ve diplomatlarına ülke genelinde ve yurt dışında saldırılar düzenlemek bulunur. Ayrıca tatil yerlerine bombalı saldırı ve turistlerin zorla kaçırılması gibi Türkiye turizmini bozmaya yönelik girişimleri ile de tanınırlar.

  PKK terör örgütü olarak 10 Kasım 2002 tarihinde listeye alınmıştır ve en son 20 Kasım 2008 tarihinde listelenmiştir.

  Suriye
  Suriye tarafından PKK terörist örgüt olarak tanınmıştır. Suriye güvenlik güçleri, 2008 yılında PKK militanlarına karşı operasyonlar düzenlemiştir.

  Yeni Zelanda
  Yeni Zelanda hükümeti PKK'yı terör örgütleri listesine almıştır. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, bu karardan memnuniyet duyduğunu açıklamıştır.
  Kaynak: wikipedia
   


Sayfayı Paylaş