Pitbull Hakkında Bilgi Ve Pitbull Resimleri

Konusu 'Hayvanlar Alemi' forumundadır ve Pelin tarafından 17 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator


  Pitbull Hakkında Bilgi ve Pitbull Resimleri

  Pitbullar
  Ülke:U.S.A
  Ağırlık:17-28 kg
  Yükseklik:44-46 cm
  Tüy yapısı:Kısa,yumuşak
  Renk:Çok çeşitlilik gösterir
  Diğer isimleri:Amerikan Pitbull,Pitbull Terrier
  Grup: Mastiff

  1990'ların başında Pitbull'lar hakkında o kadar fazla konuşuldu ki; yayın organları ve il teşkilatında çalışanlar, kısaca bilen bilmeyen büyük bir topluluk bu köpeklerin üzerine gittiler..

  Tüm hikayeler, çok insafsızca, ön yargılı ve halkı heyecanlandıracak hikayelerdi. Oysaki Pitbull köpeklerinin, bu zamana kadar nasıl yaşadıkları, ne kadar gözüpek oldukları ile sahiplerine karşı sadakatleri ile ilgili hiç bir yazı yazılıp tartışılmamıştı. Köpeklerle ilgili pratik deneyimleri olup bilen bilmeyen bir çok insan kulaktan kulağa, bu köpeklerin sadece agresif yönlerini abartarak, yanlış şekilde aktarmışlardır.

  [​IMG]

  Günümüze kadar bir çok yayın organında Pitbull köpeklerinin, çok güçlü çeneleri olduğu ve spor olsun diye dövüştürüldükleri yazılıp durdu. Bu da, köpek meraklıları üzerinde bu tip özelliklere sahip bir köpeğin, evde beslenemeyeceği imajını yansıttı.

  90'lardaki gelip geçici bu paniğin en şaşırtıcı yanı,yetiştiricilerin neredeyse bu türün düşmanı haline gelmesi oldu!Bazıları üretimi düşürürken,bazıları saldırı özelliğini azaltmaya çalıştı.Bazıları ise;'kurt görünümünde bir kuzu' olduklarını empoze etmeye çalıştı,bir diğer gurup ise;onların, Golden Retrieverlardan farksız olduklarını savundu..

  Bunlar,bu tür için acımasız iftiralardı!
  Sert ve zeki özellikleriyle o güne kadar 'pet' statüsünde olmasalar da,Pitbullar,yavaş yavaş tercih edilmeye başlandı.Bu köpekler sert,koruma amaçlı ve ev içinde kullanılıyordu..Yine de Pitbull'lar hakkında söylenen yanlış şeyler unutulmuyordu!

  Pitbull'lar Safkan Mıdır?
  Tüm köpekler,4 grup içinden türetilmiştir;Tazılar,Av köpekleri,Sürü köpekleri ve Molossuz(eski Mastiff). Molossuzlar,çok geniş çaplı bir Mastiff köpeği içerir ve çok eski bir isimdir.Anlamı,İngiliz en geniş ağızlı köpeklerini ifade etmekteydi.

  Pitbull'ların seceresi,'Amerikan Pitbull Terrier' olarak,çok önceleri 'Amerikan Kennel Clup' tarafından onaylanmıştır.Zaten Pitbull'ların tarihi çok eskiye dayanır ve bu tür ile bir çok türün çiftleştirildiği bilinmektedir.AKC,bu türü'Amerikan Staffordshire Terrier' olarak siciline kaydetmiştir.Ayrıca United Kennel Clup,bu türü her yıl siciline kaydetmeye devam etmektedir!

  Pitbull Efsanesi
  Pitbull saldırıları hakkında polis kayıtlarında o kadar çok rapor vardır ki,saymakla bitmez..
  Örneğin Los Angeles'ta gelişen bir olayın gazetelerde çıkan haberi şöyledir;
  Polis görevlisi yol kenarında beklerken bir Pitbull tarafından ısırıldı!Olayın kayıtlardaki aslı ise;
  Hayvan kontrolcüsü tarafından zaptedilmek isteyen bir Alman Çoban köpeğinin,polis memuruna saldırılması ve bunun görgü tanıklarınca,duman rengi,iri,muhtemelen 35-40 kg. ağırlığında bir Labrador kırması olarak belirtilmesi,bu gazetelere Pitbull saldırısı olarak aksettirilmiştir!Bizim yorumumuza göre,seri cinayet katillerinin haberleri, okuyucu tarafından her zaman daha cazip gelmiştir ve merak uyandırmıştır,hepsi bu_

  Pitbull'lar hakkında söylenen diğer bir söylenti ve en korkunç olanı da ''kilitlenen çene'dir!Dobermanlar hakkında söylenen 'beyinlerinin büyüyerek kafalarına sığmayıp çıldırmaları'kadar yaygın bir söylentidir bu..
  Her köpeğin çenesi kuvvetlidir.Bir Rotweiler,bir Pitbull'a oranla daha iri kafalı ve yapılıdır ve isterse Pitbull'dan daha sert ısırabilir!Ama dövüşte Pitbullu yeneceği anlamina da gelmez..Çünkü ısırış gücü,bu oyunlarda pek rol oynamaz..

  Bir Pitbull, bir cismi ısırdığında,isterse onu hemen bırakabilir!
  Pitbull'lar, yüzlerce nesildir, inatçılıklarıyla tanınırlar. Bulldoglar da inatçılıklarıyla tanınırlar..Kayıtlarda bulunan köpek saldırılarında; Pitbull'ların da, diğer köpekler gibi ısırıp bıraktıkları belirtilmiştir!

  Pitbull'ların çenesi 1-2 ton basar!
  Dobermanlar hakkında çıkan ısırma hikayeleri ile, köpeklerin ısırdıkları alana uyguladıkları basınç konusu aynı sıralarda 1970'lerin başında ortaya çıkmıştır. Dobermanlar için belirtilen derece, 400PSI'ydi ve 600-1200 PSI'ye ulaşabilecekleri söylenmişti. Vahşi kutlarda basınç, 600-2000PSI arasında değerlendiriliyordu.Gerçekte bu basınç hakkında hiç bir ilmi araştırma kayıtları yoktur.Bilindiği gibi Pitbull'lar,22-35 kg.arasında değişen kilolarıyla,bu ısırma basıncı arasında yer alan köpeklerdendir.Fakat,onlarla aynı klasmanda yer alıp Pitbull'ları geçen çok köpek vardır..Bunlara örnek; Malamutlar, St.Bernardlar ve Danualardır.

  Pitbull'lara Güvenilmez!
  1884'te Vero Shaw'un yazdıklarına göre;bir Pitbull,içgüdüleri ile,karşılaştığı her köpeğe karşı agresif davranışlar ve üstünlük güdüsüyle hareket eder.Fakat çok az sayıda Pitbull,diğer hayvanlara karşı agresif davranışlar sergiler ve bu çok nadir sergilenen bir davranıştır!Yalnız bu,çok erken yaşlarda,köpek 6-7 aylıkken,karşılaşılabilecek bir durumdur.Bu yaşlardaki bir köpek,diğer hayvanları keşfetme merakıyla onlara yaklaşacak ve onlara üstünlüğünü kanıtlamaya çalışacaktır!Bu alası agresif davranışlara anında müdahale ederek,eğitimle bu davranışın devamlılığı engellenmelidir..

  Köpek eğitiminde en önemli faktör,köpeğin diğer hayvanlara ve insanlara nasıl davranması gerektiğinin öğretilmesidir!
  Tabi ki, Pitbull'ların bu saldırgan hareketleri hakkında yazılan yazıları, kulaktan kulağa yayılanları duyan bazı insanlar, bu köpekleri alıp yetiştiriyor ve başka hayvanlara saldırmalarını da normal olarak görüyorlar!

  Bu nedenle bizce,Pitbull'lara değil, bu mantıkta olan insanlara güvenilmemesi gerekliliğidir!

  Mastiff grubundaki tüm köpekler,sağlam,çevik,adaleli ve yetiştirildiklerinde sın derece tehlikeli,savaşçı ve öldürücü olabilirler!Pitbull'lar literatürde sadece kurban edilmişlerdir!

  Bizim kanımızca ve tecrübelerimize göre,her ırkın genel
  karakteristik özellikleri olduğu gibi,her bir köpeğin de,kendi kişiliği ve özellikleri vardır.Köpekler,şartlanmayla terbiye alır ve eğitilirler.Sahibine bağlı,sağdık bir ırkın köpeğini eğiterek ve fiziksel özelliklerini geliştirip kullanarak,istediğiniz amaca yönelik bir yapıya getirebilirsiniz!

  Bu köpeklerle amatör dövüşler için uğraşanların yanında,profesyonel eğitimciler ve Pitbull'ların üzerinden korkunç paralar kazanan insanlar vardır!Amaç bu olduğunda;yapısı amaca uygun bir sürü delirmiş köpek de yaratılmıştır elbette..turkeyarena.net Ama bu köpekler için de,emin olunuz ki,sakin bir evde büyüyen bir çocukla,aile yapısı bozuk,ilgisiz,dövülerek büyüyen bir çocuğun yetişmesindeki farkın aynısı geçerlidir!

  Pitbull'ların yüksekteki bir objeye zıplayarak onu yakalamaya çalışmak istemesi ve bu 'boğa burnu*'yakalama oyununu sevmesi,bunun insanlar tarafından suistimal edilmesini sağlamıştır! turkeyarena.com
  Emin olunuz ki; sırf çenesi sağlam diye'SAATLERCE 3 MT.DEKİ BİR AĞACIN DALINA DİŞLERİNDEN 4-5 SAAT KENETLENEN 'her köpek veya insan aşağıya sağ salim indiğinde;BULDUĞU İLK ŞEYİ PARÇALAMAK İSTEYECEKTİR!

  *Boğa Burnu:Yerden 1,5 mt.yükseğe asılan,Boğa'nın burnunu sembolize eden torbanın, zıplayarak yakalanması hareketi.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. EmRe Well-Known Member

  tam bir canavar
   
 3. ercanbeniz Well-Known Member

  pisikopat köpek
   
 4. Misafir Guest

  pitbulların çenesi ne kadar basıyo
   
 5. EmRe Well-Known Member

  Pitbull'ların çenesi 1-2 ton basar!
  Dobermanlar hakkında çıkan ısırma hikayeleri ile, köpeklerin ısırdıkları alana uyguladıkları basınç konusu aynı sıralarda 1970'lerin başında ortaya çıkmıştır. Dobermanlar için belirtilen derece, 400PSI'ydi ve 600-1200 PSI'ye ulaşabilecekleri söylenmişti. Vahşi kutlarda basınç, 600-2000PSI arasında değerlendiriliyordu.Gerçekte bu basınç hakkında hiç bir ilmi araştırma kayıtları yoktur.Bilindiği gibi Pitbull'lar,22-35 kg.arasında değişen kilolarıyla,bu ısırma basıncı arasında yer alan köpeklerdendir.Fakat,onlarla aynı klasmanda yer alıp Pitbull'ları geçen çok köpek vardır..Bunlara örnek; Malamutlar, St.Bernardlar ve Danualardır.
   
 6. Misafir Guest

  Efendim kesinlikle haklısınız. Sizi kutluyorum ve beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum
   
 7. BaRıŞ Well-Known Member

  Tehlikeli köpek, ben kesinlikle eve sokmam
   
 8. Misafir Guest

  pitbull'ların çenesi santimetre kareye 1ton basar , evet az bi rakam değil 1 ton :) Benimde pitbull'um var bulgaristanda ÇİKOLATA rednose ;)
   
 9. Misafir Guest

  S.A merhabalar abim sindi ben bir pitbull ismarladim, yani birtane alicam :) her zaman bu kopekleri severdim bide kopek meraklisiyim :) bana dediler ki bu kopekler 2-3 yaslarinda olduklari zaman sahiplerini bile isirabiliyormus bunu acikliga kavusturursanis sevinirim :) bide bu kopek nekadar zeki yani biseyler ogretebilirmiyim ? Tesekurler bide bu cevaplari yazan kimse kopeller ile bi alakasi var mi :/
   
 10. HoKKaBaZKraL Member

  Cok canavar , Biraz Dost Ve Cok koruyucu bir kopek asık suratları ile cok ilgi cekiyorlar ama bir süre sonra sizi bile yiyebilceek bir güce sahiptirler =)
   

Sayfayı Paylaş