Pisagor Hakkında Özet Bilgi

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 28 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Pisagor ya da Pythagoras, MÖ 570 - MÖ 495 yılları arasında yaşamış olan İyonyalı filozof. Matematikçi ve Pisagorculuk olarak bilinen akımın kurucusudur.

  En iyi bilinen önermesi, kendi adıyla anılan Pisagor önermesidir. "Sayıların babası" olarak bilinir. Pisagor ve öğrencileri her şeyin matematikle ilgili olduğuna, sayıların nihai gerçek olduğuna, matematik aracılığıyla her şeyin tahmin edilebileceğine ve ölçülebileceğine inanmışlardır.

  Kendisini filozof, yani bilgeliğin dostu olarak adlandıran ilk kişiydi. Pisagor, düşüncelerini yazıya dökmediği için onun hakkında bildiklerimiz öğrencilerinin yazılarında anlattıklarıyla sınırlıdır. Pisagor'a atfedilen birçok eser gerçekte onun öğrencilerinin olabilir.

  Pisagor’un bilim ve sanata katkıları

  - Matematik ve astronomiye katkıları olmuştur.
  - Ürettiği bağıntıya Pisagor bağıntısı adını vermiştir.
  - Pisagor,teoremi ile irrasyonel sayıları buldu.
  - Müziğin matematiksel oranlara indirgenebileceğini ortaya koymuş ve diatonik skalayı keşfetmiştir.
  - Müzikle tedavi çalışmalarıyla tıbba katkıda bulunmuştur.
  - (3,4,5)ve(5,12,13)özel üçgenlerini bulmuştur
  - Çarpım tablosunu ilk olarak o kullandı.
  - Günümüzde bazı bilim adamlarının çok sıcak baktığı “kürelerin müziği” adıyla bilinen “kürelerin armonisi” önermesini ortaya atmıştır.
  - Bir iddiaya göre, Dünya’nın yuvarlak olduğunu ve ikili bir hareket içinde olduğunu biliyordu ve bunları yalnızca inisiyelerine açıklamıştı ki, bu açıklamaları, ezoterik doktrin yoluyla kuşaktan kuşağa aktarılarak bu bilgilerin kabulünde rol oynamıştır.
   


Sayfayı Paylaş