Pirinç ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Pirinç ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Oryza sativa, Rice, Riz

  Pirinç: Buğdaygiller familyasından; sıcak bölgelerde yetiştirilen bir bitkidir. Her başakçığında bir çiçek vardır. Tanesi burada meydana gelir. İçeriğinde bol miktarda nişasta ve vitaminler vardır. Pirinç kabuğundan tabii phytine elde edilir. Bu madde, gelişmeye yardımcı olur. Zihin açıklığı sağlar. Sulu yerlerde, bataklıklarda yetişen pirinç türleri olduğu gibi dağlarda yetişen türleri de vardır. Nişasta açısından zengin bir besin olan pirinç, içerdiği kalori ile miktarı ile çok iyi bir enerji kaynağıdır. 100 gr. kuru pirinç yaklaşık 360 kalori içerir. Ayrıca, B1, B2, C ve E vitaminleri ile sodyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor minerallerini içerir.turkeyarena.net Pirincin besin değeri kabuğu alındığında azalır. Bu nedenle besin değerlerini koruması ve daha yararlı olması için kepekli pirinç tercih edilmelidir.

  Pirincin Faydaları: Zihni açar. İshali keser. Doyurucudur. Hazmı kolaylaştırır. Böbreklere faydalıdır. Vücut gelişimini destekler. Vücuda gerekli olan kaloriyi sağlar. Şişmanlatır ve bağırsaklara kuvvet verir. Unu, yaraları kurutmak maksadıyla kullanılır. Vücudu kuvvetlendirir ve vücuda enerji verir. Yüksek tansiyonu ve fazla üre miktarını düşürür. Kaynatılması ile elde edilen su ishal kesici olarak kullanılır. Pirinç dövülmesiyle elde edilen un çıbanları geçirir, cerahatli yaraları iyi eder. Vücuttaki fazla suyu çekerek vücudun toksit maddeleri uzaklaştırmasına yardımcı olur. Kandaki kolesterol oranını azaltıcı etkisi ile kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruyucudur. İçeriğinde bulunan kanser önleyici maddeler sayesinde başta bağırsak kanseri olmak üzere kansere koruyucudur.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Pirinç Nasıl Kullanılır? Pirinç, başta pilav olmak üzere dolma gibi yemeklerin yapımında kullanılır. Süt ile pirişilip yenirse cinsel gücü arttırır. Pirinç unu yaraları kurutmak için kullanılır. Pirinç kaynatılıp suyu cilde sürülür ve kuruyuna kadar bekledikten sonra gül suyu ile cilt temizlenirse cilde beyazlık ve canlılık verir.
  [​IMG]
   
 3. Emel Well-Known Member

  pirinç kaç kalori bilgi verir misiniz lütfen
   
 4. elif Moderator

  100 gr pirinç (kuru) 357 kalori
  100 gr pirinç (haşlanmış) 125 kalori
   

Sayfayı Paylaş