Pirelli Cyber Tyre otomobille 'Konuşan' akıllı lastik

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 24 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  1950’li yıllardaki ilk radyal lastik Cinturato ve 1970’li yıllardaki basık seri lastikleri ile yeniliklere imza atan Pirelli, “Akıllı Lastik Cyber Tyre” ile lastik teknolojisinde yeni bir dönem başlatıyor. Lastiğe takılan çip sayesinde lastiklerin durumu ve yol koşullarını araca ve sürücüye aktaran “Cyber Tyre”, aracın elektronik kontrolünü daha etkin bir hale getirerek güvenliği en üst düzeye çıkarıyor.

  [​IMG] [​IMG]

  Otomotiv sektöründe insan ve teknoloji arasındaki ortaklığın gün geçtikçe arttığı günümüzde, sürücü, araç ve yol arasındaki tek unsur olan lastikler, güvenlik açısından daha da önem kazanıyor.
  Üstün Pirelli teknolojisinin son buluşu olan Akıllı Lastik Cyber Tyre, lastiğe takılan çip sayesinde lastiğin durumu ve yol şartları hakkında kullanıcıya bilgi vererek, otomobilin elektronik kontrolünü daha etkin kılıyor ve bu sayede sürüş esnasında maksimum güvenliği garanti ediyor. Cyber Tyre’ın en önemli özelliği, elektronik sensör sayesinde araca monteli bir bilgisayara güvenli bir sürüş için gerekli olan tüm bilgiyi aktarması ve bu sayede sürücünün sürüş stilini düzeltmesine olanak sağlaması. Lastiğin dönmesi ile kendi enerjisini elde eden bu sensör, pil gerektirmeyen özelliği ile de çevreye olan zararı minimum düzeyde tutuyor ve Pirelli’nin çevre bilinci konusundaki hassasiyetini gözler önüne seriyor.

  Cyber Tyre’ın üretimi Pirelli’nin İtalya’da bulunan yeni teknoloji ve endüstri merkezinde gerçekleştiriliyor. Bu doğrultuda, Berkeley, Milan Polytechnic ve Turin Polytechnic gibi prestijli üniversiteler ve dünyanın elektronik alanında önde gelen firmaları ile işbirlikleri gerçekleştiren Pirelli, teknoloji alanındaki liderliğini sürdüyor.

  Cyber Tyre Lean: Lastik teknolojisinin geleceği

  Cyber Tyre’ın geliştirilmesindeki teknolojik süreçlerin ilk adımı ise bir “Lastik Basıncı Denetleme Sistemi olan Cyber Tyre Lean. Lastiğin içine yerleştirilen ve bir bozuk para büyüklüğünde olan Cyber Tyre Lean (CTL), lastik basıncı ve ısısı, lastikteki ortalama yük miktarı ve lastiğin tur sayısı gibi bilgileri araç içindeki kontrol ünitesine ileten bir sistem. Pirelli patentli teknolojiye sahip olan CTL, gerekli enerjiyi lastiğin hareketinden oluşan mekanik titreşimlerden elde ediyor. Cyber Tyre Lean, 2010 yılının ilk aylarında satışa sunulacak .

  [​IMG]
  23.10.2008, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş