Pırasa Özellikleri

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 30 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Pırasanın Özellikleri
  Zambakgiller familyasından; sebzelik bir bitkidir. Soğanı uzun ve göbeklidir. Yazın ürün almak için ilk baharda veya güz aylarında; kış mevsiminde ürün almak için ise yaz aylarında ekilir. Yurdumuzda kamış pırasası ve kara pırasa denilen çeşidi çok yetiştirilir. Bol miktarda C, K ve B vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, silisyum, manganez, kükürt, bakır, iyot ve demir içeren pırasa besin değeri yüksek bir gıdadır.

  Pırasanın Faydaları: İdrar söktürür. İştahsızlığı giderir. Anne sütünü arttırır. Vücuda kuvvet verir. Sinirleri kuvvetlendirir. Bağırsakları yumuşatır. Arı sokmasında kullanılır. Vücudu ve kanı temizler. Kansere karşı koruyucudur. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Basur memeleri için faydalıdır. Astım ve egzamada faydalıdır. Kan yapar ve kansızlığa iyi gelir. Sindirim sistemi için çok yararlıdır. Kabızlığı giderir. Suyu yüzdeki sivilce ve lekelere faydalıdır. Şurubu göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Böbrekleri, bağırsakları ve mideyi çalıştırır ve güçlendirir. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Romatizma, mafsal ağrıları, damar sertliği, böbrek hastalıkları, üremi ve idrar tutukluğunda faydalıdır.turkeyarena.net Çiğ olarak yendiğinde içerdiği ürik asidi dolayısıyla temizleyicidir ve yemek borusu iltihabına karşı etkilidir. Bir miktar pırasa iyice kaynatılıp suyu, banyo suyuna katılırsa vücutta görülen kaşıntılara, alerjiye iyi gelir.

  Pırasa Nasıl Kullanılır? Pırasa yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Pırasa tohumu yenilmeye devam edilirse basuru iyileştirmeye yardımcı olur. Pırasanın beyazı iyice sıkılarak elde edilen su cilde parlaklık verir. Bu su sütle karıştırılıp sivilcelere sürülürse iyi gelir.
   


Sayfayı Paylaş