Piranhalarda Beslenme

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 2 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Piranha Balıklarında Beslenme

  Dünyanın en saldırgan tatlı su balıklarındandır. Sadece et ile beslenir. Yaprak yemleri nadiren kabul eder. Toprak kurdu ve dana yüreği ile beslenebilir. Geniş bir akvaryumda tutulmalıdır. Diğer balık türleri ile önerilmez. Beslerken el sudan uzak tutulmalıdır. Türkiye'de genellikle itahalatı yapılmamaktadır. Akvaryumcularda piranha adıyla satılan balıkların bir çoğu, otçul beslenen PACU'dur.

  [​IMG]

  Doğal ortamında Beslenme

  Piranhalar hususunda bilinen en büyük yanlış; kayıtsızca her şeye saldırdıkları, yedikleri ve kana susamış birer canlılar olduklarıdır. Bu kesinlikle doğru bir tanımlama değildir, asla zevk için öldürmezler. Bu yüzden piranha akvaryumlarında başka balıkların da yüzdüklerini görmek sizleri şaşırtmasın.

  Özellikle amazon için hayati önem taşıyan görevleri vardır. Bunlardan en önemlisi leşleri hızlı bir şekilde tüketerek etrafa yayılacak hastalık, mikrop vb. şeylerin önüne geçmiş olurlar. Beslenme açısından sınır tanımadıkları ve ayrım yapmadıkları tek zaman kuraklık zamanıdır. Sağlam olsun olmasın yiyebilecekleri her şeye hatta kendi türlerine bile saldırıp bu zorlu dönemi atlatmaya çalışırlar. Onun haricindeki dönemlerde büyük ve sağlıklı balıklara pek rağbet etmezler genelde kendilerine daha iyi fırsatlar ararlar.

  Akvaryum Ortamında Beslenme


  Bu konuda canlı yem her zaman bir tartışma konusu olsa da bunun bu balıklar için bir gereksinim olduğu unutulmamalıdır. Balıklar, doğallıklarını sergilemeleri açsısından canlı yeme ihtiyaç duyarlar. Bu daha çok akvaristin kendi tercihidir. Canlı yem verip vermemek akvaristin kararına kalmıştır.

  Genel olarak diyetlerinde tavuk eti, hindi eti, dana yüreği her zaman bulunur. Alabalık ve sazanlar da parçalara ayrılarak menüye dahil edilebilir. Parçalayarak yedikleri için kıyma verilmesi uygun bir tercih değildir. Çok sık olmamak kaydı ile karides ile beslenebilirler.

  Deniz ürünleri ile beslemek pek uygun değildir balıkları yağlandırmadan tutun, tuzdan ileri gelen hazımsızlık sorunlarına kadar bir dizi olumsuzluk ile karşılaşabilirsiniz. Ancak haşlanmış ve iyi temizlenmiş, yıkanmış karidesler sık olmamak kaydı ile verilebilir. Balıkların renkleri için iyidir, protein değeri açısından zengindir.

  Kuş, fare, kedi gibi besinleri vermek zaten hiç uygun olmayan bir davranış şekli olmakla birlikte gerekte yoktur. Ayrıca hamster ve fare gibi canlıların her zaman için virüs ve bakteri taşıyabileceklerini de unutmamak lazım.

  Hasta ve ölü balıkları da vermek de potansiyel tehlikedir. Tankın durumu gayet steril, balıklar da sağlıklı olabilir ve hastalıklara da bünyeleri gereği mukavemet edebilirler. Ama riske girmeye gerek yoktur. Özellikle ölüm sebebini tam bilmediğiniz canlıları akvaryumcudan alıp ya da çevreden piranhalarımızın yemesi için getirilen ölmüş canlılarda bu durumu dikkate almak gerekir.

  Pek çok piranha sever özellikle kolay ve ucuz olduğu için japon balığını yem olarak tercih eder ama bu sağlıklı bir tercih değildir. Bu balıklardaki “Thiaminase” enzimi balıkların B vitamini metabolizmasını bozmaktadır. Japon balığı yem olarak tercih edilecekse yemlere karıştırılarak ya da akvaryum suyuna enjekte ederek vitamin B kompleksi verilmesi gerekecektir.
   


Sayfayı Paylaş