Piranalar Hakkında Bilgi

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Piranalar Hakkında Tüm Bilgiler

  Piranalar, Güney Amerika’da Amazon nehrinde yaşayan son derece tehlikeli ve yırtıcı hayvanlardır. Bu balıkların isimlerinden bu kadar bahsedilmesinin temel sebebi, etçil olmaları diğer balıklar gibi yosunlarla, otlarla beslenmemeleridir. Piranalar aç oldukları zaman sınır tanımayan deniz hayvanlarıdır. Aç oldukları zaman hareket eden, kendinden büyük varlıklara bile saldıracak kadar tehlikeli kemirgen bir balıktır. Bu balıkların bir diğer özelliği de sürü halinde gezerek avlanmalarıdır. Bir örnek verecek olursak, nehre düşen yaralı bir bufaloyu pirana sürüsü 1 saat kadar kısa bir sürede sadece iskeleti kalacak şekilde yiyebilir. Bu özellikleriyle insanların bu hayvanlara karşı her zaman bir hayranlığı olmuştur.

  Ülkemizde sadece kırmızı etçil piranalar görülmektedir. Bu tür diğer pirana türlerine göre biraz daha az saldırgan balıklardır. Bunun dışında bir de otçul pirana diye bilinen pacu cinsi piranalar da mevcuttur. Bunların etçil piranalara göre daha farklı bir beslenme şekilleri vardır. Bu piranalar hem et hem ot yiyebilen balıklardır. Etçil piranalar gibi büyük dişlere sahip değildir.

  [​IMG]

  Piranhalar hakkınd daha teknik bilgiler verecek olursak;

  Ortak İsim: Piranha
  Bilimsel Adı: Pygocentrus Nattereri
  Dağıtım: Güney Amerika
  Beslenme: Etobur
  Mizaç: Aşırı Agresif-Yırtıcı
  PH: 5.5-7.5
  Sıcaklık: 23C - 28C
  Ana renkler: Kırmızı, Gümüş

  Bakım: Dünyanın en saldırgan tatlı su balıklarındandır. Sadece et ile beslenir. Yaprak yemleri nadiren kabul eder. Toprak kurdu ve dana yüreği ile beslenebilir. Geniş bir akvaryumda tutulmalıdır. Diğer balık türleri ile önerilmez. Beslerken el sudan uzak tutulmalıdır. Türkiye'de genellikle itahalatı yapılmamaktadır. Akvaryumcularda piranha adıyla satılan balıkların bir çoğu, otçul beslenen PACU'dur.

  Üretim: Çiftleşme döneminde, erkek piranha kumu kazarak bir çuku hazırlar. Yumurtalar dişi tarafından bu çukura bırakıldıktan sonra erkek tarafından döllenir. 5000 adet yumurta alınabilir. Erkek ve dişi yumurtaları korur.

  Genel bilgi: Piranha balıklarının ilk bakışta en belirgin özellikleri çeneleridir, etçil piranhaların alt çeneleri ileriye doğrudur pacuların ise düzdür. Genel görüntüleri de dikkatli gözler için ayırt edici olabilir. Pacuların dişleri insanlar gibi düzdür sadece kesmeye yararlar tam olarak parçalayamazlar. Yavru piranhaların bir çok yerinde ısırıklar görebilirsiniz kuyruklar yüzgeçlerde yada vücutlarında, pacular da bunu görmek pek mümkün değildir. O şekil piranhaları almanızda bir sakınca yoktur.

  Ayrıca akvaryumcularda satılan bir çok piranhanın havuz üretimi olduğunu unutmamak lazım. Piyasada doğadan direkt olarak yakalanmış balık bulma şansınız çok azdır. Bunların hiç birini uygulayamasanız natteri almadan önce akvaryumculara etçil piranha, amazon piranha, yada nattereri almak istiyorum şeklinde kendinizden emin tavırlarla konuşun buda bir nebze korunma yöntemi sağlayabilir.

  Piranhaların bakımı oldukça kolay aslında. Normal balık yemleriyle de beslenebilir, isterseniz et verebilirsiniz. Suyunu değiştirmeye karar verirseniz balığı çıkartmadan su seviyesinin %50-60 civarına kadar boşaltıp üstüne dinlendirilmiş su ekleyin suyun sıcaklığının 25-27 derece civarında olmasına dikkat edin.
   


Sayfayı Paylaş