Pilot olmak için hangi bölüm okumak gerekir

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 22 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Nasıl Pilot Olunur Pilot Olmanın Kısa Yolu ve Okulu

  Pilot olmak için hangi bölüme gitmek gerekir, pilot olmak için hangi liseye gidilmelidir gibi sorulara yanıt bulmaya çalışacağız. Öncelikle pilot olmak isteyenlerin en kötü 4 yıllık bir bölüm okumaları gerekmektedir. Pilot olmak için mezun olunması gereken bölümleri aşağıda verdik oradan bakabilirsiniz. Aşağıda verdiğimiz bölümlerden hangisini okursanız okuyun kesinlikle İngilizce bilmeniz ve TOEFL yada PBT’den gereken puanları almanız gerekmektedir.

  [​IMG]

  Pilotluk eğitimi, 16 ile 19 ay arasında kısa bir sürede tamamlanıyor gibi algılansa da, aşırı derecede disiplin, özveri ve çok çalışma gerektiren bir süreçdir.

  - En az lise veya dengi okul mezunu iseniz,
  - Yaşınız 18 ve 40 yaşları arasında ise,
  - Orta ve üstü seviyede İngilizce biliyorsanız,
  - Lise seviyesinde matematik ve fizik bilgisine sahip iseniz,
  - Bayanlarda 160 - 190 cm’leri arasında,
  - Erkeklerde 165 - 190 cm’leri arasında boya sahip iseniz,
  - Birinci sınıf sağlık sertifikası almaya engel bir durumunuz yok ise, kesinlikle “Pilot” olabilirsiniz.

  Pilotluk eğitimi, kısaltılmış İngilizce terimler ile çok karışık bir program gibi algılansa da, basit bir dil ile, eğer bir hava yolu şirketinde pilot olarak çalışmayı hedefliyorsanız, ATPL (Airline Transport Pilot License) yani, "Hava Yolu Nakliye Pilotu Lisansı" eğitimini tamamlamanız gerekmektedir. ATPL eğitim programı kapsamında, PPL - Private Pilot License, yani "Özel Pilot Lisansı" ile pilotluğa ilk adımınızı atarak, 16 ay içerisinde, gerek teori, gerekse uçuş dersleri ile birlikte, sizleri istikbalinize taşıyacak olan ATPL lisansınıza sahip olabilirsiniz.

  Pilotluk bölümü olan üniversitelere başvuruda bulunmak


  Pilotluk son zamanlarda gençlerin oldukça ilgi gösterdikleri bir meslek olmakla birlikte pilot olmak isteyen adayların oldukça yüklü miktarda parayı da gözden çıkarmaları gerekiyor. Mesleki eğitim veren kurslar dışında üniversitelerinde bu yönde akademik birimleri mevcut. İzmir Selçuk’ta bulunan Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi’nin bünyesindeki pilot yetiştirme yüksek lisans programında 1yıleğitim görebilmek için 110 bin doları (209 binlira) gözden çıkarmanız gerekiyor. Alınacak 2 yıllık eğitimin toplammaliyetiyse420 bin lirayı buluyor. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, “2013 yılında ilk mezunlarımızı verdik. Bu öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 90’ı işe yerleşti” diyor. Aynı zamanda amaçlarının; 10 yıllık süreçte kendi bünyesinde yetiştirdiği en iyi işletmecilerine, astronotlarına, pilotlarına sahip, kendi uçağını ve uydusunu üreten, kendi fırlatma tesisini barındıran öncü bir kurum olmak olduğunu belirtti.
   


Sayfayı Paylaş