Pilot Ne İş Yapar

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 12 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Kısaca Pilotlar ne iş yapar
  Pilot Ne İş Yapar, pilotlar ne işe yararlar

  Pilot, amatör veya profesyonel olarak bir hava taşıtını kullanan, sevk ve idare eden kişidir. Uçmak için genelde uçak ve helikopter kullanılır. Şoförlerine de pilot denir; örneğin yarış arabası pilotu.

  Türkiye'de yaygın bir hata olarak motor sporları sürücülerine pilot adı verilmektedir. Türkçe dışındaki dillerde bunlar şoför ya da sürücü olarak adlandırılırlar. Bir çok kez eğitimden geçerek zorlu mülakatlardan sonra bu göreve kabul edilirler. Sivil, askeri, ve genel havacılık sektörlerinde çalışırlar.

  Plot Uçuş programında belirtilen görevin özelliğine göre gerekli hazırlıkları yapar, harita ve raporları inceleyerek uçuş planı hazırlar. Yakıt ve zaman hesaplamaları yapar, iniş meydanı ve yedek meydanların özelliklerini raporlardan inceler, Uçuştan belli bir süre önce hava meydanında bulunarak hava durumunu inceler kısıtlayıcı faktörlere göre uçuş planını gözden geçirir ve uçuş planını ilgili birime verir.

  Kalkış saatinden önce uçağın yanına gelerek uçuş ekibini kontrol eder, teknik donanımların uçuşa hazır olup olmadığını inceler, Uçağın yüklenmesini kontrol eder, Kalkış zamanına uygun olarak uçuş kulesinden telsizle izin alıp motoru çalıştırır ve bütün teknik kontrolleri yapar.

  Kalkış, rota, alçalış ve inişleri planladığı şekliyle ve zorunluluk halinde gerekli değişiklikleri yaparak uygular, İniş sonu uçağı park edip, emniyete aldıktan sonra görevini tamamlamış olur.

  pilotların yaptıkları işler hakkında kısa bilgi
   


Sayfayı Paylaş