Pilot Nasıl Olunur

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 12 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Kısaca Nasıl Pilot Olunur
  Pilot Nasıl Olunur, Pilot olmak için ne tür sertifikalar gerekiyor, Pilot nasıl olunur öğrenimi nasıldır, pilot nasıl olunur vikipedi

  Havacılık sektörünün giderek artması ile Türk hava yolu şirketleri pilot ihtiyacını yurtdışından yabancı pilot getirerek karşılamaya başladı. Yabancı pilot sayısı türkiyede bir dönem 220 yi bulurken Türk pilot sayısı buna oranla daha az sayıdaydı. Hükümetin teşvik pirimleri ile birlikte canlanan uçuş okulları türk havayolları şirketlerinin ihtiyacını karşılayacak pilotları yetiştirmeye başladı ve o dönemden sonra ülkemizde çalışan yabancı pilotların sayısı hızla azalmaya başladı.

  Türkiyedeki uçuş okulları Tükiyeninde üye olduğu uluslar arası sivil havacılık komutesi şartlarına uygun hareket etmek zorunda,bu şartların denetimi ise sivil havacılık güvenliğince yapılmakta.

  Türkiyedeki uçuş okullarından bazıları ise şöyle;
  Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu-Eskişehir, Türk Hava Kurumu-Ankara, Sindel Havacılık-Ankara/İstanbul, Tarkim Havacılık-Adana/İstanbul, Bon Air-İstanbul, Duha Havacılık-İstanbul, Top Servis-İstanbul, Burak Sportif Havacılık-Ankara,İstanbulHavacılık İstanbul, Sancak Air (Helikopter)-İstanbul, Kara Kuvvetleri Komutanlığı-Ankara,Hava KuvvetleriKomutanlığı-İzmir, Türk Hava Yolları-İstanbul, Ayjet Anadolu Yıldızları-İstanbul ve Met Air-İstanbul.

  Nasıl pilot olunuyor
  Pilot olmak isteyen adaylar uçuş okullarından eğitimlarini tamaladıktan sonra sivil havacılık genel müdürlüğünün açmış olduğu sınava katılıyorlar. Sınav hakkı sınırlı olan adayların,sorumlu olduğu dersleri 18 ay içerisinde vermesi gerekiyor. Sınav tamamıyle elektronik ortamda gerçekleşiyor. bilgisayar tarafından karışık bir şekilde sorulan soruları hızlı bir şekilde cevaplamak gerekiyor. Sınav biitiminde vermişolduğunuz cevaplara göre sınavınızın puanı yine bilgisayar tarafından verilmekte.
   


Sayfayı Paylaş