Pilor Stenozu Belirtileri, Tedavisi

Konusu 'Çocuk Sağlığı' forumundadır ve elif tarafından 9 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Pilor Stenozu Belirtileri, Tedavisi
  Bebeğiniz mide tıkanması ile doğmuş ise, semptomlar genellikle bebek 2 ve 3 haftalık olduğu zaman başlar, ilk semptomlar, yenen gıdaların çıkarılması ve her ne kadar gerçek kusma kadar güçlü değilse de, kusma gibi ortaya çıkar. Nadiren, kusma ile birlikte kan da gelir. Kusma tipik olarak beslenme esnasında ya da beslenmeden kısa birsüre sonra meydana gelir; fakat saatlerce sonra da ortaya çıkabilir. Kustuktan sonra bebek tekrar kendini aç hisseder ve beslenmek ister.

  Mide çıkışı tıkanması olan bebek, barsaklarına çok az yiyecek geçtiği için, çok az dışkılar. Bir süre sonra bebek kilo ve su kaybetmeye başlar. Bebeğin gözleri içine çöker ve yanakları kırışır. Bu görünümü ile bebek yaşlı bir insan gibi görünür. Mide çıkışı tıkanması olan bebek, rahatsız görünebilir fakat büyük bir acı çekiyor gibi görünmez.

  Tedavisi
  Pilor stenoz'un tek tedavisi ameliyattır. Ancak ameliyat öncesinde bebeğin sıvı elektrolit dengesinin düzeltilmesi gereklidir. Bu işlem hayati önem taşır. Pilor stenoz'daki operasyon tekniği, karında küçük bir delikten girilerek mide çıkışındaki darlığın düzeltilmesi şeklindedir. Müdahaleden 24 saat sonra bebek az miktarda şekerli su ile beslenmeye başlanır. Mamanın miktarı ve içeriği yavaş yavaş arttırılarak normal düzeyine getirilir. Hastanede kalış süresi 2-3 gündür. Bu hastalık da, ameliyatla tedavide sonuçlar yüz güldürücüdür ve uzun süreli takip gerekmez.
   


Sayfayı Paylaş