Physalis ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 1 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Physalis ve Faydaları
  PHYSALİS: Ground Cherry, Cape Gooseberry, Winter Cherry, Altın Çilek, Güvey Feneri

  Özellikleri ve Tarihçesi: Physalis, ortası kahverengi olan sarı çiçeklere sahip bir bitkidir. Aynı ismi taşıyan meyvesi ise olgunlaştıktan sonra sarımtırak rengini almaktadır. Bu meyve birçok toprak tipinde yetişmekle birlikte en önemli özelliği çorak topraklarda da verim verebilmesidir. Physalis, büyüme aşamasında suya normalden fazla gereksinim duyar. Bitki olarak çok kırılgan ve hassas bir yapıya sahiptir. Tohumlama işlemi ise çekirdekleri sayesinde yapılır.turkeyarena.net Physalis’ in acutifolia, alkekengi, angulata, angustifolia, arenicola, carpenteri gibi başlıca çeşitleri bulunmaktadır.

  Yetiştirildiği Yerler: Orta Amerika, Güney Afrika ülkeleri ve İsrail de üretilmektedir. Ülkemizde de kısmen dahi olsa üretimine başlanmıştır.

  Faydaları: Physalis’ in, içerdiği keroten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır. Cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumaya yardımcıdır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler.​

  Physalis Nasıl ve Nerede Kullanılır? İçerisindeki meyveyi ham olarak yiyebilirsiniz. Dekorasyon için kullanabileceğiniz gibi, meyve salatalarınıza ilave edebilir ya da reçelini yapabilirsiniz. Ayrıca çikolatayla mükemmel bir birliktelik sağlamaktadır.

  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Muhafaza Koşulları:
  Physalis, 7 ºC de %70 – %80 nem oranında muhafaza edilmelidir.

  Besin Değerleri:
  Physalis, C, B1, B2, B3, Keroten gibi bir takım vitamin ve mineraller açısından zengin bir meyvedir.

  [​IMG]
   
 3. EmRe Well-Known Member

  meyvesi sarı kiraza benziyor, zaten ingilizce isimleri arasındada mevcut "Ground Cherry, Winter Cherry"

  Cherry: kiraz

  tadıda benziyormu acaba
   

Sayfayı Paylaş