Pheromone Hormonu

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve damla82 tarafından 27 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. damla82 Active Member


  Feromon
  Çoğu memeli hayvanda, kuyruk bölgesinde bulunan Feromon bezlerinden salgılanan steroid yapıdaki maddeler ile, yaşama alanının ( territoryanın ) sınırları belirlenir. Böylece bir erkek, başka bir erkek tarafından kendi alanına girilmesini engellemeye çalışır.

  Feromon, Yunanca ” hormon Taşıyan ” anlamina gelmektedir. hormonlardan farklı olarak hücre dışına salgılanır. Davranışların kontrölünde rol oynar. ilk olarak 1956 yılında ipek böceklerinde bulundu. Günümüze kadar yapılan çalışmalar sonucunda pek çok fenomon türü belirlendi. Böceklerin yanı sıra örümcekler, kurbağalar, Sürüngenler ve memelilerin de fenomon salgıladıkları bulundu. Kuşlardaysa fenomon bulunamadı. En çok bilinen feromonlar uyarı feromonları, eşeysel Feromonlar, iz Feromon, ve uyarı feromonlarıdır.

  insan Feromonlarıinsan feromonları daha çok eşeysel davranışları kontrol eder.Burnun iç kısmında bulunan ve “vomeronazal organ”olarak bilinen bir alıcı sayesinde feromonlar algılanabilir.Bu organ feromonları beyne iletir. feromon bir hormondur ve bir organdır.Üremeden sorumludur. Erkek dişi Feromonunun içine girerse çocuk olur.
   


Sayfayı Paylaş