Peygamberimizin (S.A.V) Beden Yapisi

Konusu 'Peygamber Efendimiz(SAV)' forumundadır ve abdulkadir tarafından 9 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  1. abdulkadir Well-Known Member


    Rasül-i Ekrem ( s.a.s) uzuna yakin orta boylu, insanlar arasinda hoş ve güzel sayilacak ölçüde irice başli idi. Bedeninin rengi kirmizimtirak nurani beyaz idi. Burnunun iki kaşinin birleştigi tarafi gayet itidal üzere yüksekçe, gözleri siyah, kaşlarinin arasi az aralik, sakali sikça, omuzlarinin arasi genişçe, omuz başlari kalin, elleri ayaklari kalinca, saçlari kumral olup, düz ile kivircik arasinda idi.


    Peygamberimiz ( s.a.s.)'in saçları genellikle kulak yumuşağına kadar uzanmaktaydı, saçını iki yana doğru ayırarak tarardı, saç sakal bakımını ihmal etmez, gerektikçe yapardı; saçlarını bazen Hz. Aişe gibi eşlerine tarattığı da olurdu. Süs için değil, sağlık için yatarken gözüne sürme çeker, sabahleyin yıkardı. İki kürek kemiği arasında peygamberlik mührü (Bir çeşit sembol) ol duğunu Ashab-ı Kiram nakletmektedir.


    Peygamberimiz ( s.a.s.)'in uyduğu yere misvak ( diş fırçası ), abdest suyu ve tarak konurdu. O, her konuda temizliğe büyük önem veriyordu, bilhassa diş temizliği hususunda hassas davranıyor, her abdest alışında dişlerini misvaklıyordu.
     


Sayfayı Paylaş