Peygamber (sav) ağlarsa...

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 6 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  Bismillahirrahmanirrahim.

  Resulullah (s.a.v) bir gece zevcesi Ümmü Selemenin evinde idi. Gece yarısı uykudan kalkıp evin karanlık bir köşesinde dua ve ağlamakla (ALLAH;a yalvarıp yakarmakla) meşgul oldu. Ümmü Seleme, Resulullah (s.a.v yatağında görmeyince kalkıp onu aramaya koyuldu. Bir de baktı ki Resulullah (s.a.v) evin karanlık bir köşesinde durup ellerini göğe kaldırmış, ağlayarak ALLAH;a şöyle yalvarıp yakarıyor:

  ALLAH;ım! Bağışladığın nimetleri benden esirgeme. Beni, düşmanların bana gülme vesilesi kılma, kıskançları bana musallat etme.

  ALLAHım! Beni hiçbir zaman ve hiçbir an kendi başıma bırakma; kendin beni her şeyden ve her âfetten (beladan) koru
  Ümmü Seleme Resulullah (s.a.v)in bu durumunu görünce ağlayarak kendi yerine döndü. Resulullah (s.a.v) Ümmü Selemenin ağlama sesini duyunca, ona doğru gidip ağlamasının sebebini sordu.

  Ümmü Seleme şöyle dedi:

  Ya Resulellah! Senin ağlaman beni ağlattı. Sen neden ağlıyorsun? Siz ALLAH katında olan onca büyük makam ve yakınlığınıza rağmen ALLAHtan böyle korkuyorsunuz, ALLAHtan bir an bile sizi kendi başınıza bırakmamasını istiyorsunuz, o halde vay bizim halimize
  Resulullah (s.a.v) onun sözüne karşılık :

  Nasıl korkmayayım, nasıl ağlamayayım, nasıl kendi akıbetimden korkmayayım, nasıl kendi makam ve mevkime güveneyim! Oysa ki ALLAH Teala, Hz. Yunusu bir an kendi haline bıraktı ve onun başına gelmemesi gereken şey başına geldi! buyurdular.

  O iki cihan server-i böyle düşünürse bizim halimiz nice olur mü'minler.

  (öyle eteklere yapışıp kolayca gitmek yok, her nefis hesabını kendisi verecektir,)


   


Sayfayı Paylaş