Peugeot 206 sedan sürüş izlenimi

Konusu 'Peugeot' forumundadır ve oguzturk tarafından 5 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  turkeyarena.com

  206 tadında bir Sedan

  [​IMG]
  SÜRÜŞ İZLENİMİ : 206’nın tasarım unsurları ve kullanım zevkine sahip Sedan, buna hatırı sayılır bagaj hacmini de ekliyor

  Bugün “Peugeot’nun yakın tarihteki en başarılı aracı hangisidir?” diye kime sorsanız, size hemen hemen aynı cevabı verecektir: 206. Bunu, diğer modelleri küçümsemek için değil, 9 yıla yakın süredir kendisini gündemde tutma başarısı gösterdiği için söyleyecektir. Eh, gerçek de bu zaten.

  Üretimine başlandığı 1998’den bu yana tasarım açısından çok ciddi bir yenilik veya devrim geçirmemesine karşın, dünyanın pek çok ülkesinde hala çok beğeniliyor. Hatta Çin’de bile üretimine başlandı. Sürekli yeni model versiyonlarıyla da neredeyse “Ben bu dünyadan başka bir yere gitmem!” havasını basıyor otomotiv dünyasına.

  Türkiye’de de durum pek farklı değil. Hemen hemen tüm versiyonları ve kasa tipleri satılıyor. 3 ve 5 kapılı hatchback, CC, SW derken şimdi bunlara bir yenisi daha eklendi. 206 Sedan. Ve bu ayki sürüş izlenimi konuklarımızdan biri oluverdi.

  Büyüklere özenti

  Tasarım açısından bakıldığında, önden diğer kardeşlerinden pek bir fark göstermeyen 206 Sedan, kendisine ait karakterini, arka bölümünde gizliyor. Nitekim Sedan karoserisinin gereği olan da bu.

  Hatchback kardeşinden boyca uzun (35 cm) olan Sedan, bu farkını, bagaj kapasitesinden yana kullanmış. Arka bölümdeki en belirgin değişiklik, kuşkusuz aracın bagaj kapağı. Bu, Peugeot’nun 607’sine oldukça benzer bir tasarıma sahip. Böylece büyüklerine özenmiş bir küçük sedan çıkmış ortaya. Buna, elbette plakalığın üzerinde kromajlı bölümü de ekleyebilirsiniz. Bagaj bölümü ve bagaj kapağı dışındaysa arka stop lambaları, hatta arka tamponun ortasında bulunan sis lambasına varıncaya kadar pek çok unsur, 206 HB izlerini taşıyor.

  [​IMG]

  206 HB ile kardeşliği, tam anlamıyla iç mekanda da devam ediyor. Nitekim kontrol panelinden, iç mekan genişliğine kadar pek çok unsur, Hatchback kardeşiyle aynı. Önde ve arkada yolculara sunulan mekan genişliği yeterli kabul edilebilir. Sadece arka koltuklar, uzun boylular için biraz sıkıntılı gelebilir. İç mekanda, özellikle de ön kontrol panelinde kullanılan malzemelerin biraz geliştirilmeye ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz. Araç, her ne kadar (biraz da yeni olmasının etkisiyle) bozuk zeminde fazla tıkırtılar çıkartmasa da, bazen umulmadık yerlerden sesler gelebiliyor.

  206’nın iç mekanı, ergonomik açıdan sorunlu bir araç olmamasına karşın, elektrikli cam açma düğmeleri, ilk otomobili 206 olmayanlar açısından sorun yaratabiliyor. Zira alışkanlık nedeniyle sürekli olarak cam açmak için kapıya elinizi atıp duruyor ve yanılıyorsunuz. Çünkü düğmeler, vites kolunun arkalarında yer alıyor. Aynı şekilde, arka camların açma düğmeleri de önde, sürücü ve yolcu koltuğu arasında duruyor. Bu nedenle karışıklık yaratabiliyor.

  Asıl farkı bagajda

  Yolda görenlerin ve 206’yı Hatchback olarak kabullenenlerin merakla baktıkları bir otomobil olan 206 Sedan, farkını bagaj hacminde de fazlasıyla gösteriyor. Nitekim 420 lt bagaj hacmiyle hayli iyi bir değere sahip. Bununla birlikte yükleme alanı konusunda da geniş olduğunu söylemekte yarar var.

  Şimdilik dizel motor seçeneği bulunmayan 206 Sedan’da, 1.4 lt 75 HP’lik benzinli motor görev yapıyor. Bir aile otomobili olması açısından yeterli performans sergileyen bu motor, ağırlığın da etkisine rağmen kullanıcısını memnun etmeyi başarıyor. Bununla birlikte aracın yakıt tüketimi de, kesinlikle fazla değil. Nitekim 50 lt’lik yakıt deposuyle, 650 km’ye yakın yol katettik. Ancak, makul ölçülerde kullanıldığında, bu mesafenin daha fazlalaşması da mümkün. Nitekim ortalama 100 km’de 7-7.4 lt yakıt tüketimi fazla değil.

  [​IMG]

  Orta sertlikteki süspansiyon, yolcularına sınıf ölçüleri içinde bir konfor sunarken, aracın yol tutuşuna belirgin bir katkı yaptığını söylemek mümkün. Ancak yine de limitlerini zorlamamak, bu otomobilin aileler için tasarlandığını unutmamak gerekiyor.

  Frenleri ise, konuk ettiğimiz “Executive” donanım seviyesindeki ABS ve Fren Gücü Dağıtıcısı sayesinde gayet başarılıydı.

  Sonuca gelirsek. Bu sınıfta bir sedan otomobil almak ya da 206’nın tasarımı beğenip de, Hatchback olduğu için çekinenler açısından beklentileri karşılayabilecek bir seçenek. Kullandığımız aracın fiyatı 25 bin YTL’yi buluyor.

  *Neleri Var?

  206 Sedan 1.4 Executive

  ABS+EBA, 2 hava yastığı, uzaktan kumandalı merkezi kilit, elektrikli 4 cam, elektrik kumandalı yan aynalar, otomatik klima, radyo/CD çalar, hıza bağlı olarak kendiliğinden kilitlenen kapılar, alaşım jantlar, gövde rengi tamponlar, katlanabilir arka koltuklar…
   


Sayfayı Paylaş