Pepino Ekimi, Pepino Ne Zaman Ekilir

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 30 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Pepino Ekimi, Pepino Ne Zaman Ekilir
  Açık arazi de pepino yetiştirmek için mevsim özelliklerine bağlı olarak soğuk fazla olmayan dönemlerde dikim yapılmalıdır. Türkiye de dikim zamanı her bölgede değişiklik göstermektedir. Yetiştiricilik yapılacak bölgenin dikim zamanına uymak gerekir.

  Dikim örneği: Sıra arası 1 m. sıra üstü 30-50 cm. olarak dikim yapılabilir. Ağaç desteği yapılacak ise bir fideden 2-3 dal bırakılabilir. Telli direk sistemi kurulacak ise aşılı domates dikimi şeklinde dikim yapılabilir.

  Öncelikle arazi koşullarının dikime hazırlanması gerekmektedir. Dikim yapmadan önce araziye gübre atmanız tavsiye edilir. Gübreleme olarak ise özellikle dikim döneminden önce hayvansal gübrenin araziye yada dikim yapılacak setlere verilmesi gerekmektedir.turkeyarena.net Gübreleme verimi artırır. Gübreleme yapmadan önce toprak analizi yaptırınız. Pepino yetiştirilmesin de damla sulama tavsiye edilmektedir. Yaz döneminde bitkinin ihtiyacı kadar sulama yapılır. Sık aralıklar ile kısa sulama tavsiye edilir.

  Yetişme döneminde ideal sıcaklık 15 ile 25 santigrat derece arasıdır. Çiçeklerin döllenmesi doğal olarak yapılmaktadır (Bahsedilen sıcaklık şartlarında)

  Hasat döneminde ise meyveler el ile sıkıştırılmamalıdır. Meyve olgunluk dönemi sıcaklık şartları ne kadar fazla olur ise meyvenin lezzeti ve aroması o daha güzel olmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş