Penguenlerde Üreme Nasıl Gerçekleşiyor?

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 29 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Penguenlerde üreme nasıl gerçekleşiyor?
   


 2. Balako Well-Known Member

  Yumurta ile çoğalırlar. Yaklaşık 2-3 yumurta yumurtlar ve kuluçkaya yatarlar. Hem erkek hem dişi sırayla kuluçkaya yatar.

  Penguenlerin arasındaki flört’ün değişmez bir yönü vardır: Erkek penguen teker teker çakıllar hediye etmek suretiyle, uygun bir dişinin ilgisini uyandırmaya çalışır. (Penguenler bu çakılları, hava ısınınca, eriyen karlara kargı yuvanın seviyesini yükseltmek üzere temel taşı olarak kullanırlar.) Çakılı olmayan erkek penguenler hırsızlık yoluyla çakıl elde etmeye çalışırlar.
  Penguen, yuvasını genellikle otlardan vücuda getirir ve kayaların arasındaki bir oyuğun içine yerleştirir. Bazı türler yuvalarını aksine açıkta, hatta buzun üstünde yaparlar. Penguenlerin yumurtladığı beyaz yumurtaların sayısı türüne göre birle üç arasında değişir. Küçük penguen’ lerden bazıları hemen hemen yuvarlak yumurtalar yumurtlarlar. İri türlerin yumurtaları bir ucuna doğru incelir. Penguenler yavrularını balıkla, mürekkep balığıyla ve kabuklularla (özellikle karides) beslerler. Bu yiyecekler, daha kolay yenilmeleri için, önce anne ile baba tarafından sindirildikten sonra, yavruların ağzına kusulur.
   

Sayfayı Paylaş