Pelin Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Pelin Otu ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Acı pelin, Ak pelin, Acı yavşan, Arthemisia absinthium

  Pelinotu: Bileşikgiller familyasından; boş arazilerde kendiliğinden yetişen, çok acı ve keskin kokulu otsu bir bitkidir. Saksılarda da yetiştirilir. Birçok türü vardır. Çok yıllık bir bitki olup takriben 3-10 yıl yaşar, 50-120 cm boyunda, oldukça çok çatallaşan ve grimsi beyaz renkte bir bitkidir. İnce tüylerle kaplı gövdesi kokulu, kabarık çizgili ve gri-yeşil renklidir. Açık sarı renkli küçük çiçekleri salkımlar oluşturur. Silindirik yapılı yassı, küçük ve gri renkli meyvelerinin içinde kahverengimsi gri minik tohumları bulunur.turkeyarena.net Pelin döktüğü tohumlarıyla çoğalır ya da sonbaharda alınan gövde kalemleriyle çoğaltılır. Pelinin küçük yapraklı dalları özel kokulu ve çok acı lezzetlidir. Uçucu yağ, absintin gibi acı maddeler, flavon ve pineni içerir. Eskiden bazı içkilere acı çeşni vermesi için katılırken 1908 yılından beri bu şekilde kullanımı yasaklanmıştır.

  Yetiştirildiği Yerler: Pelin otu Türkiye’nin Ege, Akdeniz, Marmara ve Kara­de­niz bölgesinde yabani olarak kendiliğinden yetişir diğer bölgelerde ekilirse yetişir.

  Toplanması-Saklanması: Pelin otu çiçek açmaya başlamadan önce sürgün, yaprak ve çiçekleri toplanarak kurutulur ve özel kaplarda muhafaza edilir.

  Pelin Otunun Faydaları
  • İştah açar.
  • Adet söktürür.
  • İdrar söktürücüdür.
  • Mideyi kuvvetlendirir.
  • Bağırsak solucanlarını düşürür.
  • Bedeni güçlendirici tonik etkisi vardır.
  • Yüksek ateş ve enfeksiyon durumlarında güçlü bir iyileştiricidir.
  • İştahsızlık, hazımsızlık ve safra yolları rahatsızlıklarına karşı fayda sağlar.
  • Pelinotunun, (Dr. E. Scheider) bezelere özelliklede böbrek üstü bezelerine etki ettiğini ve böylece vücudun kan dolaşımının düzeldiğini, romatizma, gut, metabolizma bozukluğu, şeker hastalığı, yağlanma (şişmanlık), ödem ve enfeksiyona (bulaşıcı hastalıklar) karşı vücudun daha etkili bir direnç kazandığını ifade etmektedir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Pelin Otu Nasıl Kullanılır? Yarım-bir tatlı kaşığı kuru karışım üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika süreyle demlendirilmeye bırakılır. Böylece hazırlanan çay, günde iki-üç kez birer bardak olarak içilebilir. Pelin otu çayını 3 hafta içtikten sonra 2-3 hafta ara vermek gerekir, yoksa birleşimindeki eterik yağ türevi zehirlenmelere neden olabilir.

  Uyarı: 3 haftadan fazla içilmemeli, hamileler asla içmemelidir. Şayet aşırı dozajda veya uzun süre alınırsa öncelikle bağımlılık yapar, merkez sinir sistemine, beyne, böbreklere zarar verebilir, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma ve kramplara neden olabilir.

   
 3. Emel Well-Known Member

  çok faydalı bilgiler bunlar teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş