Pc de php server kurmak

Konusu 'Resimli Program Anlatımları' forumundadır ve KaRaHaN tarafından 2 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. KaRaHaN Well-Known Member  Öncelikle yukarıdaki linkten programı indiriyoruz. (tamamen ücretsizdir. Herhangi bir key,serial ya da crack'e ihtiyaç yoktur)  [​IMG]


  -İndirdiğimiz programı çalıştırarak aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

  [​IMG]

  -Xampp'ın Türkçe desteği olmadığı için English seçeneğini seçiyoruz.

  [​IMG]


  -"Next" (ileri) butonuna tıklayarak devam ediyoruz.


  [​IMG]

  -Programın kurulacağı yeri(1) seçiyoruz. "Browse"(2) butonuna tıklayarak programın kurulacağı yeri değiştirebilirsiniz. Ancak varsayılan yere kurulması herzaman daha iyidir. Bu sürüm sabit diskte 215.9 MB(3) yer kaplayacaktır. Programı kuracağımız sürücüdeki boş alan ise (4) numaralı bölümde gösterilir. Burayla işimiz bittiğinde "Next"(ileri) butonuna tıklayarak devam ediyoruz.


  [​IMG]

  -Bu bölümde programın kurulum ayarları yapılır (1) numaralı bölüm, Masaüstüne simge oluşturmasını istiyorsanız işaretleyeceğimiz bölümdür. Oluşturulan simge Xampp kontrol paneline ulaşmamızı kolaylaştırır. (2) numaralı bölümde ise aynı simgeden bi tane de başlat menüsüne oluşturmamıza olanak verir. (3), (4), (5) numaralı bölümlerde sırasıyla Apache, MySQL ve FileZilla servislerini yükleme seçenekleridir. Bunlarıda işaretleyip "Install"(Kur) butonuyla yolumuza devam ediyoruz.  [​IMG]


  [​IMG]


  -Xampp kurulumu gerçekleştiriyor. Bu aşamada yapabileceğimiz tek şey beklemektir.  [​IMG]

  -Kurulumun sonunda Xampp otomatik olarak gerekli ayarları yapacaktır.


  [​IMG]

  - Kurulum işlemi "Finish" (Son) butonuna tıklamamızla bitecektir.


  [​IMG]

  - Kurulum işlemi başarıyla tamamlanmıştır. Bu mesajda ise Xampp kontrol panelini açmak isteyip istemediğinizi sormaktadır.

  [​IMG]


  - İşte kontrol paneli! Buradan kurulan servisleri açma, kapama ve yeniden başlatma gibi işlemleri gerçekleştirebiliriz. Servisleri başlatmak için servis isminin karşısındaki Start/Stop (Başla/Dur) butonlarını kullanarak yapabiliriz (Start butonu servis çalışmaya başladığında Stop butonuna dönüşecektir). Varsayılan olarak servisler başlatıldığında bilgisayarımızı kapatıp açtığımız zaman servisler otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır. Bunu Servis isimlerinin başında yeralan

  [​IMG]

  seçeneklerinin işaretlerini kaldırarak değiştirebiliriz. Böylece servisler biz istediğimiz zaman çalışmaya başlayacaktır.


  [​IMG]

  -Kontrol panelinde 3 servis çalışır durumda.
  ----------------------------------------------------------------------

  Gelelim bunu nasıl kullanacağımıza  [​IMG]


  - Kontrol panelinde Apache ve MySQL servislerini başlattıktan sonra (FileZilla: Ftp sunucusu oluşturmak içindir. Pek kullanılmaz. En azından ben kullanmıyorum. Mercury: E-Posta sunucusudur. Meraktan kurcalamak dışında onu da kullanmadım ) tarayıcı programımızı açıp adres çubuğuna cPanel ya da cPanel yazarak bilgisayarımıza kurduğumuz yerel sunucumuza ulaşabiliriz. Her dil var yine Türkçe yok maalesef.
  [​IMG]

  - Tercih ettiğimiz dili seçip girdiğimiz zaman xampp ana sayfasıyla karşılaşıyoruz. Bu sayfada xampp'ın çalışma durumu hakkında bilgi edinebilir, Demos (Örnekler) bölümündeki çeşitli örnekleri inceleyebilir ve Tools (araçlar) bölümündeki araçları kullanabiliriz.


  PHP dosyalarınızı nasıl çalıştıracaksınız?  [​IMG]


  - Yaptığınız PHPdosyalarını C:xampphtdocs yoluna kaydedin. Çalıştırmak içinse tarayıcınızın adres çubuğunda http://localhost/dosyaadi.php ya da http://127.0.0.1/dosyaadi.php yolunu kullanacaksınız. Bu zor ve kolay karışabilecek bir çalışma şekli. Benim tavsiyem ise C:xampphtdocs klasörü altında kendinize ait bir klasör oluşturmanız ve o klasör içerisinde çalışmanızdır. Bu şekilde çalışacaksanız PHP dosyalarınızı çalıştırmak için gerekn adresleri http://localhost/kalsor_adi/dosyaadi.php ya da http://127.0.0.1/kalsor_adi/dosyaadi.php şeklinde kullanmanız gerekecektir.

  NOT: ALINTIDIR
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  teşekkurler karahan
   

Sayfayı Paylaş