Paul Sabatier Kimdir Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 7 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Paul Sabatier (d. 5 Kasım 1854, Carcassonne – ö. 14 Ağustos 1941, Toulouse), Fransız kimyager.

  Fransız kımyacısı (Carsassonne 1854- Toulouse 19419. Toulouse Üniversitesi'nde profersörlüğe atanan (1884). Paul Sabatier, 1897'den sonra kendini kataliz tepkilerinin incelenmesine adadı. indirgenmiş nikelin katalitik hitrojenlerdeki rolünü bulup metenolun bireşimine, yağların hidrojenlenmesine ve petrolun işlenmesine uyguladı. 1912'de Nobel kimya ödülünü viktor grignad'la paylaştı.

  École Normale Supérieure'den mezun oldu. 1870 yılında Collège de France'ta Berthelot'nun laborantlığını yaptı. 1884 yılında Toulouse Üniversitesi'nde profesör oldu. Çalışmalarının büyük kısmı kataliz olayları üstünedir. Senderens ile birlikte, indirgenmiş nikelin katalitik hidrojenlemelerde oynadığı rolü keşfetti. Bu özellikler sayesinde, su gazını hidrojenleme yoluyla birçok hidrokarbonun, özellikle metanın sentezini başardı. Ayrıca, maden oksitlerinin birincil alkollerle etkisini inceleyerek, bazı aldehitleri veya etilenik hidrokarbonların üretim imkânlarını sağladı.

  [​IMG]

  Sabatier adını en çok Sabatier Reaksiyonu ve 1913 de yayınlanan nikelin katalist olarak kullanıldığı hidrojenlendirme ile, acı bitki ve pamukyağlarının yenilebilir yağlara Trans yağlara ucuza dönüştürülmesini sağlayan çalışması La Catalyse en Chimie Organique (Organik kimyada kataliz) ile duyurmuştur. Bu çalışması sayesinde Victor Grignard ile birlikte 1912 yılında Nobel Kimya Ödülü'nü kazandı.

  18 Aralık 1969’da Toulose III Üniversitesi, Sabatier’in adını alarak Paul Sabatier Üniversitesi adını almıştır.
   


Sayfayı Paylaş